Budowa hali handlowych i magazynowych

szalunki

Budowanie hal targowych oraz magazynowych to korzystna finansowo inwestycja dzięki zastosowaniu współczesnych technologii, które sprawiają, że cały proces przebiega znacznie szybciej niż kiedyś, a poniesiony koszt może się również prędko zwrócić. W jaki sposób przebiega konstrukcja i z czym należy się liczyć przy jej wykonywaniu?

Wznoszenie hali krok po kroku

Budowa zaczyna się od wylania fundamentów. Najpowszechniejszym sposobem jest zalanie betonem uprzednio przygotowanej za pomocą szalunków formy, która jest dodatkowo zbrojona prętami. W ten sposób uzyskuje się żelbetowe fundamenty. Pierwotnie szalunki były konstrukcjami zbijanymi z desek, lecz współczesne rozwiązania pozwalają na zastosowanie dużo efektywniejszych i trwalszych systemów. Najpopularniejsze to tak zwany Mini Box oraz Tekko. Pierwszy opiera się na lekkich płytach, wykonanych z bardzo wytrzymałej sklejki, które mogą być przenoszone bez pomocy dźwigu. Tak wykonane deski są montowane na metalowej konstrukcji w formie kratownicy, które cechują się wysokim, dopuszczalnym parciem betonu na deskowania. Drugie rozwiązanie polega na zastosowaniu ramy stalowej, która składa się z płaskownika oraz profili zamkniętych, przetrzymujących płyty szalunkowe. Sposób ich łączenia opiera się na zamkach, które pozwalają na wygodne i szybkie montowanie oraz składanie całej konstrukcji. Ponadto, obydwa systemy mogą być stosowane również do wznoszenia ścian, utrzymanych w różnych konfiguracjach wielkościowych. W ten bardzo prosty sposób uzyskuje się stabilne podłoże wraz z konstrukcją słupową. Ostatnim etapem będzie zamknięcie całej budowli za pomocą zadaszenia, którego ciężar rozkłada się za pomocą poziomych elementów konstrukcyjnych w formie dźwigarów. Do wygodnego i bezpieczna wykonania stropu stosuje się podpory czy też inaczej zwane stemple budowlane, które służą za tymczasowe podparcie dla szalunku stropowego. Podpory, w przeciwieństwie do dźwigarów czy płyt, są wykonywane z metalu, dzięki czemu można płynnie regulować ich wysokość, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza wylewanie betonu, zamykającego całą formę.budowa hal

Zamówienie firmy budowlanej

Jeśli zdecyduje się na w pełni kompleksową obsługę, wybrana firma skorzysta z własnych zestawów do montowania i wykonywania całej konstrukcji hali. Można też się zainteresować zatrudnieniem ekipy specjalistów, którzy wypożyczają wymagany sprzęt od sprawdzonego producenta, oferującego wynajem tego typu szalunków budowlanych. Z pewnością jest to warte rozważenia, jeśli samemu posiada się doświadczenie w budowaniu tego typu konstrukcji lub reprezentuje firmę budowlaną, która ze względu na koszty korzysta z wynajmu danego sprzętu. Jeśli znajdziemy odpowiednią firmę, która również zajmuje się wypożyczaniem szalunków, wypożyczony sprzęt szalunkowy powinien być kompletny, sprawny, a co najważniejsze idealnie dopasowany do wysoce spersonalizowanych oczekiwań klienta. Ważne jest, żeby konstrukcje szalunkowe wznoszone były tylko w jednym, wybranym systemie, wówczas ma się pewność, że wszystkie elementy będą ze sobą kompatybilne.

Pamiętaj o zasadach PPOŻ

Przy korzystaniu z wszelkiego sprzętu budowlanego należy pamiętać, aby zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wznosząc halę handlową albo magazynową wszystkie elementy konstrukcyjne powinny być ocynkowane ogniowo, dzięki czemu będą w pełni odporne na występujące, trudne warunki atmosferyczne, a w najgorszym wypadku ewentualny pożar. Przed skorzystaniem z wybranej usługi lub przed samodzielnym wypożyczeniem pożądanego sprzętu szalunkowego warto się zainteresować, czy spełniają wymagane normy ISO. Profesjonalna i godna zaufania firma zawsze podaje pełną specyfikację swoich produktów, co daje gwarancję, że używa się sprawdzonych narzędzi przy maksymalnym zachowaniu bezpieczeństwa wszystkich przebywających osób na budowie.