Cechy tarczy diamentowej

tarcza diamentowa

Tacza diamentowa jest jedną z wielu rodzajów tarcz do szlifowania i cięcia powierzchni metalowych. Okazuje się niezbędnym narzędziem przy pracach warsztatowych czy budowlanych.

Nazwa

Nazwa tarczy diamentowej wzięła się od materiału, z którego jest zbudowana. Chodzi tutaj o proszek syntetycznego diamentu, którym są pokryte krawędzie tarczy. Natomiast jej korpus wykonywany jest najczęściej ze stali lub stopu metali lekkich.

Prędkość, trwałość, przeznaczenie

Prędkość cięcia tarczą diamentową należy uzależnić od twardości materiału ciętego.Tracza diamentowa jest bardzo wytrzymała. W porównaniu do innych rodzajów tarcz nie ulega ona tak szybkiemu stępieniu.
Jeśli chodzi o przeznaczenie – tarcza diamentowa sprawdzi się przy cięciu m.in. metalu, betonu, drewna, ceramiki, szkła, asfaltu, aluminium, glazury czy tworzyw sztucznych. To tylko niektóre z tworzyw, z którymi poradzi sobie tarcza diamentowa.

Rodzaje

Podstawowy podział rodzajów tarcz diamentowych zwraca uwagę na sposób rozmieszczenia warstwy diamentu. Wyróżnia się więc tarcze: z nasypem ciągłym, segmentowe ze szczelinami oraz segmentowe bez szczelin. Każdy z tych rodzajów tarcz sprawdzi się przy cięciu innego tworzywa.
Innym stosowanym podziałem tarcz jest podział na tarcze do pracy na mokro oraz te do pracy na sucho.