Co lepiej sprawdzi się w toalecie publicznej – kabina sanitarna czy ścianka działowa?

publiczna łazienka

Toalety publiczne nierzadko budzą swego rodzaju niechęć oraz ostatnią deskę ratunku w sytuacji awaryjnej. Należy jednak pamiętać, że pomimo ogromnej liczby osób, która może korzystać z takich toalet najczęściej zachowana jest odpowiednia czystość oraz przestrzega się wszelkich przepisów dotyczących higieny i budowy takowych miejsc.

W toaletach publicznych można spotkać się z dwoma rodzajami „urządzenia” pomieszczeń sanitarnych. Pierwszym z nich są kabiny sanitarne, które umożliwiają wzięcie kąpieli w sposób ściśle intymny oraz
z zachowaniem wszelkich norm dotyczących higieny. Kabiny prysznicowe wykonane są z materiałów odpornych głównie na działanie wilgoci oraz powstawanie drobnoustrojów.

Materiały użyte w produkcji kabin prysznicowych są łatwe w utrzymaniu czystości oraz wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne lub działanie odkażających środków chemicznych. Toalety, które posiadają zamontowane kabiny sanitarne zazwyczaj cechują się wyższym standardem – choćby ze względu na możliwość zamknięcia się w kabinie i wzięcia kąpieli
w odosobnieniu.

Drugim sposobem jaki stosowany jest podczas projektowania toalet publicznych są tak zwane ścianki działowe, które zazwyczaj nie posiadają osobnego zamknięcia a jedynie kotary, które można za sobą zasunąć. Budzi to nieco kontrowersji, ponieważ biorąc kąpiel w toalecie urządzonej w ten sposób obca osoba może wtargnąć i naruszyć przestrzeń osobistą użytkownika.

Zdecydowanie tego typu rozwiązania posiadają więcej wad aniżeli zalet. Pomijając fakt zabezpieczenia się jedynie kotarą dochodzi też element odpływu wody oraz możliwość „zachlapania” całej łazienki, ponieważ zwykła kotara nie będzie w stanie zatrzymać wypływającego strumienia wody tak jak w przypadku zamkniętych kabin prysznicowych. Ścianki działowe wykonane są głównie z płyt HPL lub zwykłych ścian, które pokryte są wodoodpornymi płytkami łazienkowymi, między którymi znajduje się fuga.

lazienka

Niestety wspomniane wcześniej spoiwo łączące płytki łazienkowe podatne jest na zabrudzenia, przetrzymywanie drobnoustrojów oraz bakterii oraz ciężkie w utrzymaniu czystości. Jeżeli już korzystanie z toalety ze ściankami działowymi będzie koniecznością warto przyjrzeć się czy ścianki wykonane są z materiału odpornego na zniszczenia i łatwe w utrzymaniu czystości.

Niestety stereotyp o toaletach publicznych wciąż krąży wśród społeczności w dzisiejszych czasach i wpływa na negatywną opinię. Jednak coraz częściej korzystając z publicznych kabin prysznicowych można zauważyć, że stosowane są najnowsze materiały, a w najlepszych przypadkach nowoczesne kabiny prysznicowe spełniające najwyższe normy bezpieczeństwa i wygody.

Zaletami stosowania kabin sanitarnych są przede wszystkim:

  • wysoki poziom intymności użytkownika,
  • niska podatność na rozwój bakterii,
  • łatwość utrzymania czystości wewnątrz kabiny,
  • lepszy standard wykonania.

Często w miejscach takich jak galerie handlowe lub dworce kolejowe/autobusowe można spotkać osobne kabiny prysznicowe, które umożliwiają podróżnym odświeżenie się w czasie dłuższego postoju między przesiadkami.

Zdecydowanie w tego typu przypadkach lepiej sprawdzą się kabiny sanitarne aniżeli ścianki działowe. Za i przeciw w obydwu przypadkach przeważają na korzyść kabin prysznicowych – głównie ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa oraz jakość wykonania.

Warto też pamiętać, że głównie rozbudowane kabiny prysznicowe posiadają również udogodnienia dla niepełnosprawnych, którzy chcieliby skorzystać z prysznica. W przypadku ścianek działowych takie rozwiązania zazwyczaj nie są praktykowane.