Czy wypożyczenie szalunków ściennych to dobry pomysł?

budowa - szalunki ścienne

Budownictwo cały czas zmienia się i rozwija. Jednak od lat przy budowie ścian żelbetonowych, stropów, słupów, podciągów, schodów, czy innych monolitycznych konstrukcji, potrzebujemy szalunków. Możemy je wykonać samodzielnie, kupić lub wynająć.

Zawsze kiedy wykonujemy konstrukcje z betonu trzeba ułożyć szalunki. Zalewa się je mieszanką, a następnie rozmontowuje się je po upływie określonego czasu.

Zazwyczaj uważa się, że to od dwóch do czterech tygodni dla szalunków stropowych, i od jednego do trzech dni dla szalunków ściennych.

Pojawia się często pytanie co jest najbardziej opłacalną opcją? Czy wypożyczenie szalunków ściennych to dobry pomysł?

Samodzielnie wykonywane szalunki

Najczęściej samodzielne wykonywane szalunki są zrobione z desek. Jest tak, ponieważ uważa się, że to tania i prosta do wykonania opcja. Jednak to rozwiązanie wymaga dużej ilości desek. Co więcej niezbędne są drewniane stemple do podparcia.

Takie rozwiązanie zabiera również dużo czasu i pracy. Musimy więc do kosztów samego drewna doliczyć koszty pracy naszej lub naszych pracowników.

Zdecydowanie lepiej sprawdzają konstrukcje z wysokogatunkowej sklejki laminowanej. Są szybsze w montażu i mniej nasiąkają. Dodatkowo są sztywne i łatwo się je czyści.

Zazwyczaj samodzielnie wykonywane szalunki są wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym, w mało profesjonalnych firmach.

Kiedy wynajem szalunków się opłaca?

Każda profesjonalna firma, która nie wykonuje często monolitycznych konstrukcji z betonu, decyduje się na wynajem szalunków ściennych. Przemawia za tym wiele korzyści – przede wszystkim finansowych. Jeżeli nie często potrzebujemy takich konstrukcji inwestycja w nie byłaby nieopłacalna.

Dodatkowo odchodzą koszty związane z konserwacją i przechowywaniem szalunków. Co więcej doświadczona firma zapewni nam rozwiązania skrojone na miarę, dokładnie pod nasze potrzeby.

Sprawdzony dostawca dostarczy rozwiązania wytrzymałe i praktyczne, a co za tym bezpieczne. Na placu budowy nie należy ryzykować wykorzystując niepewne konstrukcje. Grozi to wypadkami lub awariami, co również może przełożyć się na podwyższenie kosztów.

budowa domu

Zazwyczaj ramy płyt przeznaczonych na szalunki ścienne są wykonane z zamkniętych profili zrobionych z wysokogatunkowej stali. Dodatkowo takie ramy zabezpieczane są przed korozją cynkowaniem ogniowym.

Często poszycia wykonywane są z wielowarstwowej wodoodpornej sklejki pokrytej obustronnie powłoką żywiczną. To właśnie gwarantuje długą żywotność powierzchni szalunkowych. Takie rozwiązania dodatkowo zapewniają wysoką jakość powierzchni betonu.

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy możemy potrzebować szalunków średnio gabarytowych lub wielkogabarytowych.

Wszystko zależy od dopuszczalnego parcia betonu na płyty. Jest to bardzo istotny czynnik. W przypadku wynajmu będziemy mogli zdecydować się na rozwiązania, które są odpowiednie dla danej realizacji.

Lepiej wynająć czy kupić szalunki?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego czy często potrzebujemy szalunków. Jeżeli nie, to wynajem szalunków ściennych będzie zdecydowanie lepszą opcją.

Zaoszczędzimy pieniądze na kosztach przechowywania. Dodatkowo profesjonalne firmy dostarczą nam wysokiej jakości konstrukcje, bezpieczne i praktyczne. Będą one proste w montażu, więc zaoszczędzimy czas. Często firmy oferujące wynajem zapewniają nawet niezbędne akcesoria do montażu.

Jeżeli korzystamy z szalunków dość często to warto sobie zadać pytanie: czy nasze potrzeby są zawsze takie same? Czy zakup kilku standardowych elementów będzie dla nas odpowiedni?

Czy też każdy projekt jest nieco inny i konieczne są dopasowane rozwiązania. Jeżeli mamy do czynienia z tą drugą opcją również lepiej sprawdzi się u nas wynajem.

Niektóre firmy decydują się na zakup części szalunków, które wystarczają przy standardowych pracach, a wynajmem uzupełniają ewentualne braki.

Zdarza się tak w sytuacjach, kiedy zazwyczaj prowadzimy mniejsze budowy, ale w danym momencie mamy duży projekt, lub kilka małych, i koniecznych jest więcej szalunków. W takim przypadku lepiej uzupełnić nasze zasoby przez wynajem.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na samodzielną konstrukcję, wynajem, czy kupno, musimy pamiętać, że szalunki ścienne muszą być praktyczne i bezpieczne.

To one decydują o jakości wykonanej pracy. Zapewniają również bezpieczeństwo wszystkim osobom znajdującym się na terenie budowy. Ważny jest więc wybór właściwych materiałów i dostawców.