Dom z garażem czy bez – co się bardziej opłaca?

dom z garażem

Garaż na posesji jest obiektem niezbędnym. Bez względu na to czy w bryle domu lub poza nią, czy w postaci wiaty, bądź przedłużenia dachu powinien znaleźć się na posesji.

O tym, w jakiej formie powstanie, decydują warunki, jakie stwarza kształt i wielkość działki budowlanej, a także kwestie finansowe.

Dom z garażem w bryle domu

Dom z garażem w bryle domu jest korzystnym rozwiązaniem na posesji o ograniczonej przestrzeni, gdzie należy oszczędzać metry kwadratowe. Poza tym, przewidując tego rodzaju przestrzeń w budynku, obniża się koszty finansowe budowy domu z garażem. Po prostu wpisuje się go w poziom parteru lub piwnicy. Jeśli zdecydujemy się kupić projekt z garażem umieszczonym w bryle domu, to należy niezwykle starannie wykonać jego wentylację, gdyż spaliny i różnego rodzaju zapachy mogą się przedostawać do części mieszkalnej, co może zagrażać życiu i zdrowiu domowników.

Wątpliwości inwestorów może budzić również energooszczędność domu, w którego bryle przewidziano garaż, ponieważ takie rozwiązanie wiąże się z ryzykiem strat ciepła. Budując dom, należy pamiętać o zmniejszeniu do minimum możliwość strat ciepła, dzięki ociepleniu nie tylko ścian, ale również podłogi i sufitu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie energooszczędnej bramy garażowej, dzięki której zimno nie będzie przedostawało się do wnętrza garażu oraz części mieszkalnej budynku, a straty ciepła będą zdecydowanie mniejsze.

Trzeba zadbać o to, żeby temperatura w nim nie spadała poniżej zera, a najlepiej gdyby osiągała wartość plus kilku lub kilkunastu stopni. Jeszcze jedną zaletą tego typu rozwiązania jest łatwa komunikacja między strefą mieszkalną a garażem.

Aby mieć pewność, że garaż w bryle domu nie będzie narażał inwestora na późniejsze straty ciepła i zmniejszenie wydajności energetycznej domu, koniecznie trzeba zadbać o dobry projekt. Nowoczesne energooszczędne projekty domów z poddaszem użytkowym i garażem czy z dwukondygnacyjne z garażem to szansa na zaoszczędzenie w późniejszych latach wielu pieniędzy straconych na grzanie domu.

A może dom z garażem wolnostojącym?

Budowa garażu wolnostojącego na posesji nie wymaga uzyskania zezwolenia tylko wtedy, jeśli jego powierzchnia nie będzie przekraczała 35 metrów kwadratowych. Obowiązkiem inwestora jest zgłoszenie w stosownym urzędzie zamiaru wybudowania tego rodzaju obiektu. Jeśli natomiast swoją wielkością będzie przekraczał wymagane 35 metrów kwadratowych, to należy uzyskać pozwolenie na budowę, a także wtedy, gdy przewidujemy budowę dwukondygnacyjnego garażu.

Przepisy regulują również jego położenie na posesji. Powinien on znajdować się w odległości 3 metrów od granicy działki, albo 4 metrów wtedy, gdy w ścianie zwróconej do granicy działki zaprojektowano drzwi lub okna. Budowa garażu wolnostojącego jest korzystnym rozwiązaniem dla budynków o małej powierzchni użytkowej. Poza tym właściciele dużych działek budowlanych mogą sobie pozwolić na budowę garażu wolnostojącego.

Podstawową zaletą tego rodzaju rozwiązania jest to, że spaliny nie przedostają się do części mieszkalnej, jak w przypadku garażu wbudowanego w bryłę domu. Niestety procedury uzyskania zgody na budowę są dość czasochłonne. Poza tym trzeba się liczyć również z poniesieniem kosztów finansowych na zakup projektu budowlanego garażu wolnostojącego.

dom bez garażu

Garaż w formie wiaty

Garaż w formie wiaty może być korzystnym rozwiązaniem dla właścicieli posesji, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na budowę garażu wolnostojącego. Może być ona postawiona bez pozwolenia na budowę wtedy, gdy jej powierzchnia nie przekracza 50 metrów kwadratowych. Obowiązkiem właściciela posesji jest złożenie w stosownym urzędzie zawiadomienia o planowanej inwestycji, w którym informuje on o terminie rozpoczęcia budowy i sposobie oraz zakresie jej przeprowadzenia. Do zawiadomienia trzeba dołączyć rysunki poglądowe wiaty oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Jeśli w ciągu 30 dni od daty złożenia zawiadomienia urzędnicy nie zgłoszą żadnego sprzeciwu, można rozpocząć budowę wiaty.

Jakie są koszty budowy garażu?

W skład kosztów budowy garażu wchodzi między innymi:

  • cena projektu budowlanego,
  • budowa fundamentów,
  • postawienie ścian nośnych z materiałów średniej klasy,
  • postawienie ścianki działowej,
  • budowa stropu,
  • przykrycie budynku dachem dwuspadowym i blachodachówką,
  • zamontowanie rynien,
  • stolarka w postaci bramy, drzwi i okien,
  • położenie tynków i posadzki,
  • założenie instalacji elektrycznej i wentylacyjnej,

Garaż w bryle budynku będzie kosztował inwestora w granicach od 35 do 45 tysięcy złotych. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem mniej więcej o 1/3 jest budowa garażu w bryle domu, ponieważ wiele prac i kosztów poniesiemy już w trakcie realizacji budynku mieszkalnego.