Formalności po zakończeniu budowy domu

odbiór domu

Budowa domu to często długi i żmudny proces, a na efekt składa się wiele czynników. Dodatkowo zakończenie budowy i odbiór domu musi odbywać się zgodnie z procedurami. Jeśli chcesz legalnie mieszkać w swoim domu, musisz dopełnić wszystkich formalności. Chcesz wiedzieć, jakie są formalności po zakończeniu budowy budynku mieszkalnego? Zapraszamy do lektury.

Czego należy dopilnować przed zakończeniem budowy?

Jeśli Twoim marzeniem jest wybudowanie domu, koniecznie poświęć czas na znalezienie doświadczonej firmy budowlanej, która wykona dla Ciebie projekt. Dom to nie tylko cztery ściany. Pracownicy budowy powinni rzetelnie wykonywać swoje zadania i dbać o jakość ich wykonania. Krzywo zrobiona podłoga może skutkować przesuwaniem się przedmiotów po jej powierzchni. Źle wykonane ściany to niemal gwarancja, że w przyszłości będzie Ci przeszkadzało miejsce, gdzie ściana odstaje od ściany. Nieszczelne okna przyczynią się do wzmożonych chorób rodziny.

Czynników, które powinny być dopilnowane jest wiele, dlatego kierownik budowy powinien być zaufaną i odpowiedzialną osobą. Na budowie powinien być prowadzony dziennik budowy, jednak mimo to, podczas odbioru domu mogą wyjść na światło dzienne drobne nieprawidłowości.

odbiór domu

O czym należy pamiętać po zakończeniu budowy?

Odbiór domu to skomplikowany proces, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Wykwalifikowany inżynier z doświadczeniem w odbiorze domów i sztuce budownictwa doskonale sprawdzi dom oraz wskaże ewentualne usterki. Sprawdzenie jakości wykonania domu to podstawa bezpieczeństwa, dlatego wybór specjalisty do sprawdzenia domu to rozsądna decyzja.

Większość ludzi nie ma wiedzy odnośnie standardów wykończenia domów, ani nie zna norm budowlanych. Specjalista poradzi sobie ze wskazaniem usterek i jeśli dom będzie posiadał wady, wskaże je. Odbiór mieszkania to formalność, która może stresować ze względu na wagę decyzji. Inżynier budowy wynajęty do sprawdzenia domów dokona chłodnej kalkulacji i jasno oceni, czy dom nadaje się do użytku, czy coś należy poprawić.

Po odebraniu domu często nie ma już konieczności zgłoszenia uwag do wykonawcy. Jeśli na odbiór domu udamy się sami, możemy przepłacić za tę decyzję wysokimi kosztami naprawy usterek, których nie zauważyliśmy podczas odbioru domu.

Odbiór domu – jakie dokumenty należy posiadać?

Legalne mieszkanie w wybudowanym domu musi poprzedzić szereg formalności. Zakończenie budowy można uznać za rzeczywiste, gdy zbierzesz wszystkie niezbędne dokumenty i przedstawisz je w odpowiednich instytucjach. Przede wszystkim musisz posiadać dziennik budowy, który opisuje wszystkie prace budowlano-instalacyjne przeprowadzone na budowie.

odbiór domu
Aby dopełnić formalności po zakończeniu budowy musisz posiadać:

  • uzupełniony dziennik budowy,
  • oświadczenie kierownika budowy, że budowa przebiegała zgodnie z projektami budowlanymi i przepisami,
  • wszelkie umowy z dostawcami mediów,
  • protokoły odbioru i sprawdzenia instalacji wentylacyjnej i kominowej, elektrycznej, a także o szczelności instalacji wodnej i gazowej,
  • dokumentację w formie mapy z inwentaryzacji geodety.

Zakończenie budowy domu nie kończy się z wyjściem ostatniego budowlańca. Aby móc legalnie mieszkać w nowo wybudowanym domu konieczne jest jeszcze zgłoszenie o zakończeniu budowy oraz dostarczenie wymaganych dokumentów do konkretnych instytucji. Jeśli proces przebiegnie sprawnie, istnieje prawdopodobieństwo, że pozwolenie na użytkowanie domu zostanie wydane bardzo szybko.