Gdzie sprawdzi się thermodrewno?

dom

Thermodrewno, inaczej drewno modyfikowane termicznie, ma wiele zalet i zastosowań. Można go używać do budowy tarasów, elewacji domów czy wykorzystać do ogrodowych elementów ozdobnych. Wytrzymałość i walory estetyczne thermodrewna sprawiają, że na jego zakup decyduje się coraz więcej osób.

Co to jest thermodrewno?

Thermodrewno jest efektem modyfikacji zwykłego drewna pod wpływem wysokiej temperatury i pary wodnej. Ten zabieg prowadzi do zmian właściwości drewna, przez co staje się odporne na wiele czynników zewnętrznych. Do modyfikacji dochodzi w temperaturze od 170 do 230 stopi Celsjusza. Jako parę wodną stosuje się połączenie gazu obojętnego oraz wody. Co ciekawe – proces jest w pełni ekologiczny, a w jego trakcie nie dochodzi do spalania szkodliwych gazów cieplarnianych.

Wady i zalety thermodrewna

W wyniku obróbki termicznej thermodrewno zyskuje na swojej jakości, a jednocześnie jego wartość jako drewna stosowanego do elementów zewnętrznych rośnie. Thermodrewno jako efekt modyfikacji staje się bardziej odporne na wilgoć – pod wpływem wysokiej temperatury z drewna wyparowuje woda i żywica, a sam produkt staje się mniej higroskopijny. W efekcie thermodrewno nie gnije, nie pleśnieje, a w wyniku działania innych czynników atmosferycznych – nie wypacza się i nie ulega innym zniszczeniom, jak w przypadku drewna naturalnego.
Oprócz tego thermodrewno jest niezwykle odporne na działanie szkodników. Przez to, że nie zatrzymuje wilgoci, nie staje się nowym domem dla grzybów czy bakterii. Thermodrewno nie butwieje i dzięki temu znajduje swoje zastosowanie w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.
Thermodrewno w procesie obróbki termicznej ciemnieje, ale jednocześnie nie wymaga późniejszej impregnacji chemicznej. Oczywiście od czasu do czasu należy je zakonserwować, aby służyło jak najdłużej, ale w praktyce nie trzeba robić tego cyklicznie.

Zastosowanie thermodrewna – taras i elewacja domu

Dzięki swoim licznym właściwościom thermodrewno ma szerokie zastosowanie. Współcześnie stosuje się go do budowy tarasów czy elewacji domu. Nic w tym dziwnego – thermodrewno odporne na działanie warunków atmosferycznych to doskonały materiał do tego, aby zbudować z niego elementy zewnętrze. Taras czy elewacja domu wykonana z thermodrewna posłuży dłużej i będzie ładniej wyglądała. Oprócz tego odporne na wilgoć thermodrewno sprawi, że taras nie będzie wymagał odmalowania czy dodatkowego zabezpieczenia zimą. Natomiast deski elewacji z pewnością nie zbutwieją i nie zaczną pleśnieć, przez co dom będzie prezentował się nienagannie przez wiele lat.

taras
Elementy ozdobne z thermodrewna – pergola ogrodowa i ławka ogrodowa

Thermodrewno można również stosować do innych elementów wyposażenia ogrodu – zwłaszcza do pergoli ogrodowych czy ławek ogrodowych. Pergola jako większa budowla, wykonana z tak odpornego materiału jakim jest thermodrewno, z pewnością będzie ładnie prezentowała się na tle całego ogrodu. Dodatkowo poza sezonem nie będzie konieczne jej impregnowanie ani zabezpieczenie przed wilgocią. Podobnie będzie w przypadku ławki ogrodowej, która bez uszkodzeń przetrwa całą jesień oraz zimę, a wiosną nadal będzie pięknie wyglądała.

Gdzie sprawdzi się thermodrewno?

Thermodrewno jako materiał niezwykle odporny na działanie warunków atmosferycznych, a dodatkowo nie posiadający właściwości higroskopijnych, sprawdzi się do elementów zewnętrznych każdego domu. Taras czy elewacja domu posłuży latami, bez konieczności dodatkowego zabezpieczenia przed pleśnieniem lub butwieniem. Thermodrewno sprawdzi się również jako materiał do budowy pergoli ogrodowych czy ławek ogrodowych. Thermodrewno ma szerokie zastosowanie, dlatego warto rozważyć jego wykorzystanie podczas projektowania swojego ogrodu.