Grzewcze płyty fundamentowe

Nowoczesne płyty fundamentowe nadają się do ogrzewania naszego domu. Są one montowane na stosunkowo niewielkiej głębokości pod naszym domem. Dziś mamy do wyboru różne rodzaje ogrzewania – ciepło pozyskiwane jest najczęściej dzięki rurom, w których krąży gorąca woda. Dość popularnym rozwiązaniem jest także gorące powietrze w płytach. Warto wiedzieć, że rury oraz same płyty posiadają świetną termoizolację – dzięki temu, możemy być pewni, że ciepło będzie docierało do naszego domu przez podłogę. Nie będzie ono natomiast przenoszone na zewnątrz lub w stronę gleby.

Płyty fundamentowe w budownictwie

Dziś, metoda ogrzewania domu za pomocą fundamentów, jest znana i powszechnie stosowana w Japonii lub w regionach Skandynawii. W Polsce, metoda ta dopiero zaczyna być wprowadzana na rynek, jednak powstało już wiele budynków z takim typem ogrzewania. Ważne jest, by kładzenie płyt grzewczych w fundamentach powierzyć wykwalifikowanej ekipie. Ten rodzaj ogrzewania domu, jest w Polsce wciąż nowością – nadal niewielka ilość firm wykorzystuje ten rodzaj grzania, przez co wiedza na ten temat jest ograniczona. W momencie, gdy zdecydujemy się na ten rodzaj ogrzewania naszego domu, musimy skontaktować się z firmą, której pracownicy mają doświadczenie w montowaniu takich płyt. Pracownicy firmy budowlanej i montażowej, będą wiedzieć dokładnie, jak krok po kroku zamontować instalacje grzewcze.

Zalety i cechy płyt fundamentowych

Najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną cechą płyt grzewczych, jest wyeliminowanie wilgotności w budynkach. Płyty grzewcze mają dużą moc, dlatego możliwe jest całkowite pozbycie się problemu, jakim jest wilgoć w domach. Dlatego też, fundamentowe płyty grzewcze wykorzystywane są najczęściej w miejscach, gdzie poziom wód gruntowych jest szczególnie wysoki. Płyty grzewcze mają możliwość osuszania gleby, w przypadku jej zawilgocenia. Warto również dodać, że zastosowanie fundamentowych płyt grzewczych, pozwoli nam znacznie obniżyć koszty budowy budynku. Kolejną zaletą płyt, jest szybki czas ich budowy. Montaż płyty zajmuje około 5 dni. Dla porównania – zwykłe metody ogrzewania, stawiane są w parę tygodni. Płyta taka, jest idealnie równa. Możliwe jest umieszczenie na niej paneli czy kafelków praktycznie od razu po zamontowaniu. Warto również wiedzieć, że energia cieplna bardzo powoli opuszcza instalację grzewczą. Dzięki temu, ciepło utrzymywane jest jeszcze przez długi czas. Ta cecha jest szczególnie istotna w przypadkach, kiedy brakuje prądu, lub gdy nie działa akumulator.  Bardzo istotną zaletą płyt grzewczych, jest równomierne rozprowadzanie ciepła. Jak wiadomo, gorące powietrze jest lżejsze, przez co zawsze unosi się do góry. Jest tak również w przypadku fundamentowych płyt grzewczych. Ciepło jest rozprowadzane równomiernie od płyt w górę. Sposób grzania znacznie różni się od zwykłych grzejników. Potwierdzono, że ciepło z kaloryfera jest najgorętsze tuż obok, natomiast w pozostałych częściach pomieszczenia jest ono znacznie zimniejsze.

Wykorzystanie fundamentowych płyt grzewczych ma za zadanie zapewnić nam komfort. Przebywanie w domu, w którym cały czas jest ciepło i to w każdym miejscu, wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. Poza tym, decydując się na płytę grzewczą, możemy znacznie obniżyć koszty budowy. W porównaniu do zwykłych grzejników tradycyjnych, płyty zapewniają nam lepszą temperaturę oraz jej długie utrzymanie się w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo – obsługa płyt grzewczych jest możliwa za pomocą termostatu. Konieczne w tym celu jest zamontowanie ekraniku, na którym samodzielnie będziemy ustawiać temperaturę grzania płyt.