Instalacja fotowoltaiczna w twoim domu – domowa elektrownia

panele fotowoltaiczne - montaż Enkam Wrocław

Energia elektryczna jest niezbędna do tego, aby wszystkie domowe urządzenia działały  poprawnie. Prąd pobierany z sieci miejskiej staje się coraz mniej opłacalny, zwłaszcza jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym. Instalacja fotowoltaiczna to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz samodzielnie pozyskiwać energię, magazynować ją oraz odsprzedawać.

Współcześnie założenie własnej instalacji fotowoltaicznej nie stanowi już problemu. Profesjonalna firma zajmująca się montażem, pomoże w doborze odpowiedniej instalacji, dostosowanej do charakteru gospodarstwa. Klient będzie mógł samodzielnie wybrać typ paneli solarnych oraz rodzaj inwertera. Jednocześnie w razie potrzeby specjalista z firmy pomoże wypełnić wniosek o dofinansowanie do założenia własnej instalacji fotowoltaicznej. 

Domowa elektrownia – czym właściwie jest instalacja fotowoltaiczna? 

Instalacja fotowoltaiczna kojarzy się przede wszystkim z wielkimi panelami solarnymi umieszczonymi na dachu lub gruncie posesji. Panele fotowoltaiczne są jednym z podstawowych elementów wyposażenia własnej elektrowni domowej, ponieważ to na ich powierzchni produkowany jest prąd zmienny. Ustawione w odpowiednio nasłonecznionym miejscu (zazwyczaj tam, gdzie w ciągu dnia pada najwięcej promieni słonecznych), gromadzą ciepło, przekształcając je w prąd.

Z racji tego, że w gniazdkach elektrycznych płynie prąd zmienny, konieczne jest podłączenie do całego okablowania inwertera. On zmienia prąd stały w prąd zmienny, doprowadzając go do wszystkich urządzeń elektrycznych w całym domu. 

Samo działanie instalacji fotowoltaicznej nie jest skomplikowane, a poprawnie zamontowane staje się bezpieczne. Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć dom, specjaliści zakładają zabezpieczenia przeciw napięciowe, których zadaniem jest ochrona gospodarstwa domowego przed skutkami uderzenia pioruna lub przepięcia na okablowaniu. 

panele fotowoltaiczne Legnica

Czy własna instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

Jednym z licznych pytań dotyczących instalacji fotowoltaicznej, które zadają sobie klienci, jest to związane z opłacalnością posiadania domowej elektrowni. Okazuje się, że o ile początkowy koszt inwestycji jest dosyć wysoki, o tyle zwraca się w bardzo krótkim czasie. Zauważalną różnicę w comiesięcznych rachunkach widać od razu, co przekłada się na całkowity zwrot inwestycji w przeciągu 5-6 lat. Dodatkowo w zależności od wzrostu ceny prądu z publicznej sieci energetycznej, to po 25 latach oszczędność na prądzie wyniesie około 50 tysięcy złotych – odliczając od tego koszty założenia własnej instalacji. 

Wiele osób zapomina również, iż własna domowa elektrownia pozwala na odpisanie aż 18 procent kosztów instalacji fotowoltaicznej w rozliczeniu PIT. Pomocne są również różnego rodzaju dofinansowania, o które można się starać z pomocą profesjonalnej firmy, zajmującej się montażem całej instalacji. 

Natomiast projekt Czyste Powietrze daje nam aż do 25 tysięcy złotych dofinansowania, jeśli zdecydujemy się na wstawienie pompy ciepła zamiast zwykłego pieca grzewczego. 

Energetyka prosumencka – możliwość odsprzedania nadwyżek 

Prosumentem określa się osoby, które posiadają instalację fotowoltaiczną, zajmują się nie tylko produkowaniem własnej energii elektrycznej przyjaznej dla środowiska i korzystaniem z niej. Prosument to także osoba, która dostarcza wyprodukowane nadwyżki energii na rynek, zaopatrzając w nią inne gospodarstwa domowe. Coraz więcej domów posiadających własną instalację fotowoltaiczną produkuje więcej prądu niż potrzebują – zwłaszcza latem. Nadwyżki można odsprzedać, ale konieczne będzie założenie dwutorowego licznika. Sam licznik powinien być założony przez elektrownię miejską w ciągu 30 dni od złożenia odpowiedniego wniosku. 

Dlaczego warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną? 

Założenie własnej instalacji fotowoltaicznej jest jednym z najlepszych rozwiązań na jakie mogą zdecydować się właściciele domów jednorodzinnych. To nie tylko zadbanie o środowisko naturalne poprzez produkowanie własnej energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne w Legnicy to przede wszystkim świetna inwestycja w przyszłość

Instalacja fotowoltaiczna jest niezwykle opłacalna pod kątem optymalizacji rachunków za energię elektryczną w przyszłości. Prąd coraz bardziej drożeje, a posiadanie domowej elektrowni pozwoli na odsprzedanie nadwyżek. Dodatkowo koszt inwestycji zwraca się w przeciągu kilku lat, a wielu Polaków ma możliwość starania się o spore dofinansowania. Sama instalacja jest bezpieczna, a zamontowana przez profesjonalną firmę będzie działa bez zarzutu przez wiele lat. Już teraz warto zainteresować się zamontowaniem domowej elektrowni i czerpania zysków z produkowania energii elektrycznej.