Jak mosty są dostosowywane do warunków terenowych?

most w Niemczech

Obiekty mostowe dzieli się na pewne rodzaje, a mianowicie mosty, wiadukty, kładki i estakady. O zastosowaniu konkretnej konstrukcji decyduje teren, na którym powstać ma przejście i przejazd. Liczy się między innymi to, czy chodzi o przeszkodę wodną, linię kolejową, drogę czy może jeszcze inne przeszkody, które pokonać ma dana trasa. Wyjaśnijmy więc, czym jest kolejno wiadukt, estakada, kładka i most. Przemyślmy też, jakie przeszkody są w stanie pokonać te konstrukcje i jakie są elementy zapewniające bezpieczeństwo ich użytkowników.

Wiadukty oraz estakady – czym się różnią?

Wiadukt, to, innymi słowy, przeprawa, która pozwala na pokonanie doliny, wąwozu lub torów kolejowych. Nie należy mylić jednak wiaduktu z mostem zwodzonym, który umożliwia pokonanie przeszkody wodnej. Jeśli na dnie wąwozu znajduje się rzeka albo potok, nadal przeprawę zwie się wiaduktem. Najsłynniejszy wiadukt na świecie, to oczywiście Wiadukt Millau nad doliną rzeki Tarn, który znajduje się we Francji. Konstrukcja ta pozwala na pokonanie doliny, a rzeka jest tu tylko dodatkową przeszkodą,  przez którą można się dzięki wiaduktowi przeprawić. Estakada, to z kolei obiekt, który służy do komunikacji drogowej, gdzie przeszkodą nie jest przeszkoda wodna, drogowa czy linia kolejowa.

Mosty i najpopularniejsze ich rodzaje

Najpopularniejszymi konstrukcjami są oczywiście mosty. Za ich pomocą można w łatwy sposób pokonać zarówno rzekę, zatokę, jak i całe jezioro. Oczywiście istnieje kilka rodzajów mostów, ale biorąc pod uwagę to, jaka droga funkcjonuje na samej konstrukcji, wyróżnia się mosty kolejowe, mosty wodne i oczywiście kładki piesze. Kładki dla pieszych służą wyłącznie użytkownikom przemieszczającym się samodzielnie.

Jak wygląda rozróżnienie z uwagi na materiały wykorzystywane przy budowie mostów? Otóż wymienić można kolejno mosty kamienne, mosty drewniane, mosty stalowe, a także mosty żelbetonowe. To oczywiste, że głównym elementem konstrukcyjnym mostów są filary, na których te są stawiane. To właśnie na nich opierają się przęsła, mocowane do filarów dzięki łożyskom. To jednak nie wszystko. By zarówno mosty, jak i wiadukty czy estakady funkcjonowały w sposób bezpieczny, niezbędne są też inne elementy budowli. Z punktu widzenia funkcjonalności i bezpieczeństwa obiektów mostowych niezbędne są oczywiście balustrady mostowe.architektura miasta

Montaż balustrad i osłon – liczy się profesjonalna obsługa, od której zależy bezpieczeństwo użytkowników

Przy wyborze firmy, warto zadbać, aby wszystkie elementy budowy nie tylko świetnie spełniały swoją rolę, ale też były tworzone z trwałych i sprawdzonych materiałów. Przedsiębiorstwa obecnie wykonują między innymi osłony przeciwporażeniowe wykorzystywane nad liniami kolejowymi lub tramwajowymi, oraz osłony przeciwolśnieniowe. Te ostatnie ułatwiają kierowcom poruszanie się po drodze szybkiego ruchu. Na zamówienie klienta wykonywane są też balustrady aluminiowe mostowe, a także balustrady stalowe do wykorzystania dla ruchu pieszych i rowerów. Jak widać, możliwości jest wiele, a firmy są gotowe na wyposażenie praktycznie każdego obiektu mostowego. Niezależnie czy chodzi o most zwodzony, wiadukt czy estakadę.

Jeśli zdecydujemy się na współpracę z profesjonalną firmą, możemy dodatkowo liczyć na montaż swoich produktów. Wieloletnie doświadczenie i zdobyta wiedza pozwalają na bardzo szybką pracę i realizację skończoną w terminie. Nie można bowiem pomijać kwestii solidnego montażu elementów zabezpieczających obiekty mostowe. To od nich finalnie zależy przecież bezpieczeństwo wszystkich użytkowników danej konstrukcji.