Jak wygląda praca kierowcy C w Anglii?

praca kierowca

Praca kierowcy kategorii C jest jednym z popularnych kierunków dla osób, którym zależy na wyższych zarobkach i tych, którym nie przeszkadza przebywanie poza domem przez dłuższy okres czasu. Kierowca C spędza większość czasu za kierownicą lub śpiąc w kabinie swojej ciężarówki. Choć to zawód dość samotny, wiele osób decyduje się na ten krok. Poza polskimi firmami popularne są również te operujące na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie zarobki są jeszcze wyższe. Jak wygląda praca kierowcy C w Anglii?

Kierowca C – wymagania i obowiązki

Aby uzyskać brytyjskie zawodowe prawo jazdy na samochody ciężarowe, kierowca musi przebywać na terenie kraju co najmniej 185 dni oraz posiadać prawo jazdy kategorii B (może być to uzyskane w Polsce). Praca kierowcy C na wyspach nie różni się generalnie od tej wykonywanej przez kierowców zatrudnionych w firmach polskich, choć warto dodać że Anglicy (zwłaszcza po Brexicie) znacznie rzadziej wyjeżdżają poza teren Wielkie Brytanii – transport odbywa się tu głównie na terenie Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Wymagania co do pracownika są z reguły takie same – odpowiedzialny, sprawny fizycznie i psychicznie, uczciwy i gotowy na pracę w nieregularnych godzinach. Bardzo przydatną jest też oczywiście znajomość języka angielskiego, gdyż porozumiewanie się z odbiorcami w magazynach czy nawet pracodawcą jest tu konieczne. Praca kierowcy C w Anglii zaczyna się od sprawdzenia stanu ciężarówki, którą przyjdzie mu jeździć oraz kontrola ładunku, za który będzie odpowiedzialny. To ważne, ponieważ to kierowca odpowiedzialny jest za przewożony towar i każde jego zaginięcie lub uszkodzenie może wiązać się z obciążeniami finansowymi dla kierowcy. W jakich branżach potrzebni są w Anglii kierowcy C? Od spożywczych dostaw do sklepów, po wszelkie transporty kurierskie, magazynowe i produkcyjne. Właściwie każda gałąź przemysłu wymaga przewozu towarów z jednego miejsca w drugie, tak więc praca dla kierowców w Anglii znajdzie się zawsze.

kierowca c -praca w angliiKierowca C w Anglii – zarobki i czas pracy

Kierowca ciężarówki może zarobić w Anglii nawet czterokrotnie więcej, niż w Polsce. Choć pod uwagę należy wziąć oczywiście konieczność utrzymania się na wyspach, przy odrobinie umiejętności oszczędzania, odłożenie dużych sum pieniędzy nie jest tu zbyt trudne. To właśnie dlatego tak wielu Polaków i mieszkańców krajów wschodniej Europy decyduje się na wyjazd do Wielkiej Brytanii. Na jakie godziny pracy można liczyć? Wszystko zależy oczywiście od firmy, z jaką kierowca nawiąże współpracę, jednak znacznie częściej jest to tryb pracy podczas którego kierowca dostaje co najmniej dwa dni wolnego dla siebie. Wiąże się to z faktem, iż kierowcy firm angielskich znacznie rzadziej opuszczają teren kraju, w którym są zatrudniani. Jest to bardzo komfortowe, zwłaszcza w momencie gdy kierowca przeprowadza się za granicę wraz z całą rodziną.