Kiedy pompa ciepła jest dobrym wyborem?

pompa ciepła Małopolska

Podczas projektowania i budowy domu należy skupić się na wielu różnych aspektach i szczegółach. Jeśli wszystko zaplanujemy i wykonamy w prawidłowy sposób, to z pewnością mieszkanie w takim domu będzie bardzo komfortowe i przyjemne. Jedną z kluczowych decyzji, jakie musi podjąć każda osoba decydująca się na wybudowanie domu, jest wybór systemu ogrzewania.

Obecnie świat coraz bardziej dąży w kierunku ekologii, a jest to spowodowane głównie rosnącą świadomością ekologiczną wśród społeczeństwa oraz negatywnym wpływem działalności człowieka na środowisko. W systemach ogrzewania również wykorzystuje się różnego rodzaju rozwiązania pozwalające jak najmniejszym stopniu wpływać negatywnie na środowisko. Jednym z takich rozwiązań korzystających z odnawialnych źródeł energii jest pompa ciepła – w Małopolsce coraz popularniejsze rozwiązanie.

Zalety pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pozwala na ogrzanie wnętrza domu bez potrzeby produkowania energii. Wykorzystywane w tym celu są pokłady wody, gruntu oraz powietrza. Rozwiązanie to nie jest tanie, jednak ze względu na swoje zalety jest obecnie bardzo popularną opcją.

Jeśli pompa ciepła zostanie odpowiednio dobrana do zapotrzebowania energetycznego oraz powierzchni budynku będzie ona w pełni bezobsługowa. Urządzenie tego typu nie potrzebuje dokładania opału, czyszczenia paleniska, jego rozpalania, zakupu opału, miejsca na jego składowanie i wielu innych rzeczy. Ponadto pompa ciepła to także w pełni ekologiczne rozwiązanie, ponieważ podczas jej działania nie powstają żadne spaliny, przez to środowisko naturalne nie jest zanieczyszczony różnego rodzaju szkodliwymi związkami. Montaż pompy ciepła jest możliwy praktycznie w każdym obiekcie, a często jest to nawet czynność łatwiejsza niż w przypadku niektórych pieców na paliwa stałe. Przykładowo podczas montażu pompy ciepła powietrze-powietrze, konieczne jest zainstalowanie jedynie dwóch jednostek. Dodatkowo pompa ciepła nie wymaga wyznaczania odrębnego pomieszczenia takiego jak kotłownia oraz nie wymaga także specjalnego miejsca na przechowywanie opał, tak jak ma to miejsce w przypadku systemów ogrzewania opartych na paliwach stałych. Ponadto systemy ogrzewania, w których wykorzystywana jest pompa ciepła, są również najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jest to spowodowane tym, że podczas pracy tego urządzenia nie ma ryzyka wybuchu, pożaru czy zaczadzenia tak jak ma to miejsce w przypadku instalacji gazowej, olejowej czy pieców na paliwa stałe.

Kiedy ten system ogrzewania sprawdzi się najlepiej?

Pompa ciepła to bardzo ekologiczny i bezpieczny system ogrzewania, jednak warto pamiętać, że nie w każdym przypadku będzie on dobrym rozwiązaniem. Jeśli dom nie posiada odpowiedniej izolacji, w wyniku czego system ogrzewania musi działać z bardzo wysoką wydajnością, pompa ciepła może się nie sprawdzić. Oczywiście istnieją również wysokotemperaturowe urządzenia tego typu, ale one również mają swoją określoną wydajność. Jeśli jednak budynek jest wystarczająco dobrze ocieplony, to pompa ciepła może być bardzo ciekawym rozwiązaniem. Na ten system ogrzewania warto zdecydować się głównie wtedy, gdy przeprowadzamy modernizację domu i chcemy zmienić nasze ogrzewanie na bardziej ekologiczne i bezobsługowe rozwiązanie. Oczywiście pompa ciepła będzie również dobrym wyborem w przypadku nowych domów lub bloków.

Jak dobrać odpowiedni rodzaj pompy do swoich potrzeb?

Wybierając pompę ciepła, oprócz parametrów danego urządzenia najważniejszą sprawą jest wybór jej rodzaju. Na rynku dostępne są pompy:

  • Gruntowe – energia cieplna pozyskiwana jest z gruntu, a urządzenia tego typu charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością, przez co zapewnią odpowiednie ogrzewanie nawet podczas najbardziej mroźnych zim. 
  • Wodne – bardzo wydajne rozwiązanie, które pozwala na pozyskiwanie energii cieplnej z wody. Jest to jednak system wybierany rzadziej głównie z uwagi na wyższy stopień awaryjności, który często spowodowany jest zabrudzeniami w pozyskiwanej wodzie.
  • Powietrzne – najpopularniejsze rozwiązanie, które polega na pozyskiwaniu energii cieplnej z powietrza. W zimie jest ono jednak dużo mniej wydajne, z racji niskich temperatur występujących na zewnątrz.

Wybierając pompę ciepła, z pewnością należy zwrócić uwagę na to, z jakimi kosztami się to wiąże, czy w naszym przypadku możliwe jest zamontowanie danego rodzaju pompy ciepła, jaką moc grzewczą pompy powinniśmy wybrać, jakie ma ona możliwości zdalnego sterowania i wiele więcej.