Koszty ogrzewania gazem propan-butan – czy to się opłaca ?

Ogrzewanie to jeden z najczęstszych problemów, z którymi mierzą się ludzie przy budowie własnego domu. Od tego zależny jest komfort wszystkich domowników, a także wysokość rachunków. Sezon grzewczy zmusza jednak do tego, aby szukać oszczędności na wielu polach. Czy zatem ogrzewanie propanem będzie dobrym pomysłem?


Aktualnie na rynku wybierać można spośród różnych rodzajów ogrzewania domu – począwszy od gazu ziemnego, nowoczesnej pompy ciepła, węgla czy drewna, a właśnie na propanie skończywszy. Każdy wybór ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, dlatego warto poznać zalety, aby podjąć ostateczną decyzję.

Ogrzewanie propanem – co oznacza?

W praktyce gaz propan należy do stosunkowo niedrogiego i ekologicznego paliwa. Do ogrzewanie chętnie stosują go osoby prowadzące własne gospodarstwo domowe i oczekują, że ich dom będzie nieustannie ciepły. Dodatkowo w procesie spalania propan nie wpływa negatywnie na środowisko, co z pewnością przypadnie do gustu osobom dbających o ekologię.

Warto jednak pamiętać, że najważniejszą kwestią podczas planowania odpowiedniego ogrzewania własnego domu są koszta, które należy ponieść w sezonie grzewczym. Propan jako gaz jest niezwykle tani, a jego ceny poza sezonem, zwłaszcza w lecie, spadają w dół. Z racji tego, że w ciepłe noce na przełomie lipca i sierpnia zapotrzebowanie na propan jest niskie, można zaopatrzyć się w jego zapas już wtedy. Z tej metody korzysta wiele osobom.

Ceny ogrzewania gazem propan-butan na przestrzeni lat

W ciągu ostatnich lat koszt paliwa wzrósł o niemal kilkadziesiąt procent, przez co wiele osób rezygnuje z ogrzewania domu propanem. Nic jednak bardziej mylnego – cena gazu na przestrzeni lat niewiele wzrosła i nie zanosi się na ogromną podwyżkę. Jeśli posiadamy własną, przydomową instalacje gazową na gaz płynny propan z butli, zupełnie nie ma problemu do zmartwień. Dlatego jak najbardziej opłaca się zlecenie wykonania własnego zbiornika na gaz – naziemnego albo podziemnego – profesjonalnej firmie, która zadba o optymalne koszty i doradzi, jaki zbiornik będzie najbardziej opłacalny dla konkretnego gospodarstwa.

Ceny ogrzewania gazem propanem nierzadko są porównywalne do kosztów ogrzewania węglem czy drewnem. Z tą różnicą, że zbiornik na propan funkcjonuje bezdotykowo, wyposażony jest w specjalne czujniki oraz posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Dodatkowo gaz jest znacznie bardziej ekologiczny i zdrowszy dla wszystkich mieszkańców domu.

gaz-plynny-tankowanie

Czy ogrzewanie propanem jeszcze się opłaca?

Z racji tego, że propan jest niezwykle wydajny, do ocieplenia całego domu w sezonie jesień-zima potrzeba go znacznie mniej. Zbiornik gazu starcza na dłużej, dzięki czemu nie trzeba nieustannie go napełniać.

Gaz propan można także swobodnie wykorzystać do gotowania czy podgrzewania wody w kranie. Nie trzeba dodatkowo kupować nowej kuchenki, która byłaby dostosowana do każdego rodzaju ogrzewania. Zmniejszają się przy tym koszty zużycia energii elektrycznej. Sam propan przechowuje się natomiast w przydomowym zbiorniku.

Ciepło w każdym domu – ogrzewanie gazem płynnym propan-butan

Wybierając odpowiednią metodę ogrzewania domu, warto pomyśleć o wielofunkcyjnym i bezpiecznym dla mieszkańców propanie. Instalacja własnego zbiornika z gazem to spore ułatwienie podczas codziennych obowiązków oraz znaczna ulga dla domowego budżetu. Niskie rachunki, a także większa wydajność gazu sprawiają, że wszyscy czują się bardziej komfortowo we własnych czterech ścianach.

Dodatkowo instalacja odpowiedniego sprzętu odbywa się przy współpracy ze specjalistami, którzy nie tylko doradzą odpowiednie podłączenie czy zbiornik do potrzeb gospodarstwa, ale także ułatwią załatwienie wszystkich niezbędnych formalności związanych z kwestiami bezpieczeństwa.