Wybór sposobu ogrzewania dom należy do ważnych decyzji. Zależy od tego budżet domowy oraz ciepło i komfort domowników.
Najczęstszym kryterium staje się połączenie ekonomicznego, ekologicznego oraz wydajnego paliwa. Bardzo popularne stają się kotły CO na pellet.
Ten rodzaj pieca dostępny jest na rynku w przystępnych cenach. Wystarczy kilka tysięcy złotych, aby zaopatrzyć się w piec na pellet wysokiej jakości. Najważniejsze przy podejmowaniu decyzji jest zdobycie informacji o charakterystyce paliwa oraz pracy pieca. Czy warto więc wybrać pellet na opał? Jakie są jego właściwości i na co zwrócić uwagę przy zakupie pieca?
Co to jest pellet?
Pellet jest paliwem opałowym w postaci granulatu, który powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych: trocin, wiór i zrębków. Należy on do odnawialnych źródeł energii, co może mieć spore znaczenie dla ceniących ekologiczne rozwiązania. Ma on również wysoką wartość opałową i niską wilgotność, dzięki temu powstaje niewielka ilość popiołu. Ułatwia to utrzymanie czystości pieca.
Pellet jest również łatwy w przechowywaniu i użyciu. Jest to paliwo opałowe, które nie ulega samozapłonowi, więc można go składować w komórkach, garażach oraz pod wiatami. Dodatkowo warto podkreślić, że pellet nie wchłania wilgoci i nie traci swoich właściwości. Tym samym można zamówić większą ilość, która starczy na dwa sezony grzewcze.
Przewaga pelletu nad węglem – fakt czy mit?
Zdecydowanie jest to fakt!
Wiele osób sądzi, że ogrzewanie pelletem jest droższe niż wykorzystanie węgla. Jest to krzywdzący stereotyp, który należy obalić. Każdy użytkownik kotła pelletowego, potwierdzi, że koszty eksploatacji pozostają na podobnym poziomie, jak w czasie, kiedy palili węglem.
Podstawową zaletą pelletu jest jego wysoka efektywność energetyczna. Na potwierdzenie mamy liczby, które o tym świadczą. Z każdej tony spalonego pelletu powstaje jedynie ok. 5 kg popiołu. Każdy kto miał kocioł na węgiel, wie z jaką ilością popiołu należy się mierzyć przy tym sposobie ogrzewania. Kolejnym aspektem jest sprawność kotłów. Kotły węglowe osiągają średnio ok. 85-88%, kiedy to piece pelletowe najwyższej jakości utrzymują poziom ok. 95%.
Pellet ma ogromną przewagę nad węglem. Polega ona nie tylko na ekonomicznych aspektach, ale także ekologicznych. Jest on paliwem ekologicznym tzw. zeroemisyjnym. Dodatkowo kotły nie wymagają ogromnego nakładu pracy. Często okazuje się, że do kotłowni trzeba wchodzić raz w tygodniu, albo i rzadziej.
Wszystkie te czynniki powodują, że pellet jest atrakcyjną alternatywą dla węgla, ale także ma przewagę nad innymi paliwami stałymi. Warto zastanowić się nad wyborem tego źródła ogrzewania dla swojego domu. Jakie wybrać więc piec na pellet?
Czym charakteryzują się piece na pellet?
Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie pelletowe, warto nie tylko wybrać najwyższej jakości pellet, ale także piec. Połączenie tych dwóch składowych gwarantuje ekonomiczny i optymalny proces ogrzewania.
Jaki piec do pelletu? Na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania dla kotłów na pellet. Wybór jest szeroki, dlatego należy zastanowić się nad kilkoma aspektami.
- System czyszczenia rur – proces spalania bywa inwazyjny, dlatego należy przede wszystkim sprawdzić, czy rury są automatycznie czyszczone wraz z ich żywotnością;
- Bezpieczeństwo – kocioł na pellet powinien zawierać wszelkie certyfikaty, gwarantujące spokój i bezpieczeństwo wszystkich domowników;
- Usuwanie popiołu – dla ułatwienia pracy przy obsłudze, warto zwrócić uwagę na to, czy występuje automatyczne usuwanie popiołu z paleniska, umieszczając go w łatwo opróżnianym pojemniku;
- Palnik – należy szczególną uwagę zwrócić na właściwości palnika, aby piec właściwie funkcjonował; istnieją również modele z wbudowanymi, automatycznymi palnikami.
Po przeanalizowaniu następujących parametrów, przeglądanie oferty rynkowej, będzie łatwiejsze. Producenci oferują modele wielofunkcyjne, gdzie można spalać pellet jak i ekogroszek. Najbardziej popularnymi są te z automatycznymi podajnikami.
Czy rodzaj podajnika wpływa na pracę pieca?
Niepodważalną zaletą pieca z podajnikiem automatycznym jest jego obsługa. Dzięki niemu łatwiej utrzymać ciepło w całym domu. Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje kotłów CO z podajnikami: ślimakowe oraz tłokowe.
Pierwszy z nich umożliwia spalanie wyłącznie granulatów: pelletu, ekogroszku, biomasy, miału. Paliwa te generują mniejszą ilość popiołu, więc nie trzeba często opróżniać pojemnika. Również należy podkreślić, że emisja spalin jest o wiele niższa, więc rozwiązanie jest proekologiczne. Piec z podajnikiem ślimakowym, przy używaniu paliw najwyższej jakości, będzie doskonałym wyborem ze względu na możliwość bezobsługowego korzystania.
Kotły z podajnikiem tłokowym, posiadają podobne zalety do tych z podajnikiem ślimakowym. Jest rozwiązaniem ekonomicznym, wydajnym i ekologicznym. Dodatkowo można używać większego zasobu paliw. Oprócz pelletu są to: ekogroszek, miał węglowy, węgiel brunatny, kamienny, a nawet drewno. Jedyną wadą jest konieczność, uzupełniania zasobnika paliwem oraz opróżniania pojemnika na popiół, jednakże przy wyborze pelletu nie stanowi to problemu.
Wybór podajnika znacznie wpływa na pracę pieca. Wybór kotła wysokiej jakości wraz z odpowiednim paliwem, ułatwi utrzymanie ciepła w domu oraz ograniczy czas, który należy poświęcić na doglądanie do pieca. Tym samym warto przy wyborze zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem dla całego domu. Decyzja zamontowania pieca CO na pellet na pewno będzie opłacalna.
Kotły na pellet stanowią niezawodny system centralnego ogrzewania. To wybór ekologicznych rozwiązań przy okazji niezwykle wydajnych, a jak wiadomo ekonomia to podstawa podczas prowadzenia domowego budżetu.