Domowa oczyszczalnia ścieków – czy warto w nią zainwestować?

Korzystanie z szamba przy domu to rzeczywistość, z którą musi mierzyć się większość mieszkańców domów jednorodzinnych zlokalizowanych poza miastami i większymi skupiskami osiedlowymi. Podłączenie oddalonej od miasta działki do miejskiej sieci kanalizacji byłoby zabiegiem nie tylko trudnym z logistycznego punktu widzenia, ale też niezwykle kosztownym. Jako rozwiązanie alternatywne pojawia się jednak coraz częściej temat przydomowych oczyszczalni ścieków, które miałyby zastąpić tradycyjne szamba i ułatwić życie mieszkańcom domów jednorodzinnych. Inwestycja w nie wymaga większego wkładu finansowego, niż w przypadku tradycyjnego szamba, ale korzyści zdają się w dalszym ciągu stać po jej stronie. Czy i z jakich powodów warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

Podstawowe zalety i wady przydomowej oczyszczalni ścieków

Ci, którzy na co dzień korzystają z szamba mogli zdążyć się już do niego przyzwyczaić, jednak nic nie zmienia konieczności regularnego opróżniania go i monitorowania jego poziomu w celu uniknięcia przepełnienia. Niestety, włączenie takich czynności w codzienne życie może być uciążliwe i na dłuższą metę dość kosztowne, gdyż za każde opróżnienie szamba trzeba specjalnej ekipie zapłacić. Przydomowe oczyszczalnie ścieków zdają się eliminować te problemy, oferując komfortowe użytkowanie bez konieczności ograniczania zużycia wody i minimalne koszty eksploatacji.

Wśród wad należy niestety wymienić koszty instalacji, które z powodzeniem startują od poziomu około 5 tysięcy i rosną w górę w zależności od kosztów montażu jakie zażyczy sobie firma, czy kosztów poszczególnych elementów oczyszczalni. Im bardziej zaawansowana technologia oczyszczania, często konieczna z powodu ograniczeń geologicznych, tym wyższa cena oczyszczalni. Te ze złożem biologicznym mogą kosztować nawet 12 tysięcy złotych. Dość powiedzieć, nie są to małe wydatki. Warto jednak pamiętać, że po ich wliczeniu w budżet domowy i wykonaniu pracy do końca, koszty eksploatacji ograniczają się do minimum i zbierają się zwykle wokół awarii, które w przypadku dobrej jakości materiałów nie są częste.

Pozwolenie na budowę oczyszczalni

Dość oczywistym pytaniem nasuwającym się w kontekście przydomowych oczyszczalni ścieków jest konieczność uzyskania zgody na ich odprowadzanie do gruntu. Oczyszczalnia tego typu musi być przecież bezpieczna i zagwarantować brak ryzyka środowiskowego. Z tego też powodu najważniejszą kwestia jest korzystanie z producentów i firm montażowych posiadających Aprobatę Techniczną Instytutu Ochrony Środowiska, która potwierdzi dopuszczenie do stosowania konkretnego modelu oczyszczalni i będzie stanowiła zabezpieczenie prawne w przypadku ewentualnej awarii.

Aby oczyszczalnia mogła w ogóle powstać na terenie posiadłości konieczne jest też zdobycie pozwolenia odpowiednich władz. W celu tym należy złożyć do starostwa zgłoszenie zamiaru budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Urząd ma wtedy 30 dni na wydanie sprzeciwu, a w razie jego braku, właściciel domu ma dwa lata na rozpoczęcie budowy zanim minie termin udzielonej zgody.