Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach miasta – plusy i minusy.

Wybór nowego domu

Zwykle planując zakup domu czy mieszkania jedną z decyzji jaką rozważamy jest lokalizacja. Do wyboru mamy obrzeża miasta albo samo centrum metropolii. Bez wątpienia każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, stąd też trudniej podjąć ostateczną decyzję. Warto jednak przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości rozważyć wszystkie za i przeciw, aby mieszkanie w nowym miejscu było jak najbardziej komfortowe.

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach miasta – co lepsze?

Na komfort mieszkania w centrum miasta albo na jego obrzeżach wpływa wiele czynników, które są uzależnione od naszych indywidualnych preferencji. Najczęściej wszystko jest zależne od tego, czy pragniemy mieszkać w miejscu cichym i spokojnym, nierzadko w bliskiej odległości od terenów zielonych, czy raczej uwielbiamy miejski zgiełk i hałas nam nie przeszkadza. Oprócz tego decyzję często podejmujemy na podstawie lokalizacji mieszkania w danej dzielnicy, odległość od pracy oraz placówek edukacyjnych dla dzieci. Pod uwagę nierzadko bierzemy również komunikację miejską i jej jakość.

Bez wątpienia to również cena nieruchomości skłania nas ku jednej z tych opcji. Najczęściej im tańsze mieszkanie, dom wolnostojący czy szeregowy, tym szybszą decyzję podejmujemy. Jakie są zalety i wady mieszkania zarówno na obrzeżach miasta oraz w jego centrum?

Zalety mieszkania na obrzeżach miasta

Mieszkanie na przedmieściach wielkiego miasta bez wątpienia ma wiele zalet. Za popularnością tego rozwiązania przemawia najczęściej cena nieruchomości, a także wysokość opłat za rachunki, które na obrzeżach miasta są duże niższe. Inną zaletą kupna mieszkań na przedmieściach jest fakt, że nowe osiedla budowane przez deweloperów są nowoczesne i piękne. Jeśli zatem szukamy mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego, znajdującego się na przykład na warszawskim Wilanowie – warto obejrzeć wszystkie nowe nieruchomości, które tam powstały.

Z racji tego, że cisza i spokój, które są cechą charakterystyczną przedmieść przyciągają coraz więcej osób, problemem przestała być komunikacja z centrum miasta. Miasto nierzadko tworzy nowe połączenia autobusowe albo pociągowe, aby w szybki sposób dostać się do pracy lub szkoły.

Popularność przedmieść przyciąga również przedsiębiorców oraz inwestorów, przez co nie tylko powstają coraz to nowe osiedla. Mieszkańcy dzięki temu otrzymują do dyspozycji place zabaw dla dzieci, tworzone są nowe miejsca do wspólnego spędzania czasu, a także budowane sklepy spożywcze czy małe centra kultury. Obrzeża miasta coraz częściej stają się samowystarczalne i nie trzeba jeździć do centrum, aby miło spędzić czas lub załatwić ważne sprawy.Dom z ogrodem w Warszawie

Mieszkanie w centrum miasta – czy warto?

Największą zaletą posiadania mieszkania w centrum miasta jest to, że wszędzie jest blisko – do pracy, do szkoły, na dodatkowe zajęcia w czasie wolnym, do marketu. Osoby przyzwyczajone do hałasu również nie będą miały na co narzekać. Jednakże warto pamiętać, że w większości mieszkania na sprzedaż w centrum miasta pochodzą z rynku wtórnego. Oznacza to nie tylko małe przestrzenie, ale również konieczność wyremontowania mieszkania albo zupełnej wymiany wszystkich starych instalacji – najczęściej elektrycznych.

Dodatkowo mieszkanie w centrum jest dużo droższe niż na przedmieściach. Nie tylko ceny nieruchomości są wysokie, ale również dodatkowe opłaty za media czy ukryte w postaci miejsc parkingowych lub komórek lokatorskich.

Zaletą mieszkania w centrum miasta jest to, że jest ono dobrze skomunikowane z innymi, mniejszymi. Pociągiem bez problemu wyjedziemy w dalszą podróż, a międzynarodowe linie autobusowe zabiorą nas za granicę.

Jeśli zatem pragniemy mieszkać w mieście i być zawsze w centrum wydarzeń – warto kupić mieszkanie w sercu Warszawy.

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach – co wybrać?

Wybór lokalizacji swojego mieszkania jest trudny, zwłaszcza jeśli rozważymy wszystkie za i przeciw. Bez wątpienia jednak coraz większą popularność zyskują mieszkania na sprzedaż na przedmieściach. Wynika to przede wszystkim z lokalizacji w pobliżu zielonych terenów rekreacyjnych, a także ceny mieszkać z rynku pierwotnego. Z racji tego, że przedmieścia są coraz lepiej skomunikowane z centrum, takie rozwiązanie wydaje się najlepszym wyjściem. Planując kupno mieszkania warto rozważyć nowe inwestycje nieruchomości na warszawskim Wilanowie.