Montaż napędu bramy przesuwnej

Wiele osób posiadających tradycyjną bramę przesuwną decyduje się po czasie na dopasowanie do niej napędu, pozwalającego na obsługę automatyczną. Dobór i montaż właściwego napędu nie jest jednak kwestią prostą i uniwersalną, dlatego przed jego wyborem warto przeanalizować wszystkie aspekty i dopasować napęd zdolny udźwignąć masę danej bramy wraz z oporami napotykanymi po drodze.

W jakich warunkach można zdecydować się na samodzielny montaż napędu do bramy przesuwnej, a kiedy lepiej zostawić do profesjonalnej firmie?

Samodzielny montaż napędów nie jest jednak zalecany ponieważ bez odpowiedniego doświadczenia łatwo o błędne podłączenie poszczególnych elementów. Pamiętajmy, że automatyka poddawana będzie dużym obciążeniem, w związku z tym wszystko musi być perfekcyjnie spasowane a to zapewnić może jedynie profesjonalny serwis.

Jak dobrać napęd do bramy przesuwnej?

Najistotniejszą kwestią dotyczącą montażu napędu bramy przesuwnej jest odpowiednie dobranie jego mocy do wagi bramy i oporów stających na jej drodze. Każdy typ bramy wymaga zastosowania odpowiednio dobranego siłownika – podczas wyboru należy kierować się nie tylko jej rodzajem, ale też wielkością, ciężarem, intensywnością pracy, czy nawet poziomem pochylenia terenu, na którym się znajduje. Warto również sprawdzić, w przypadku bram używanych jak pracuje, czy działa lekko i bez żadnych oporów, ponieważ ma to bardzo duży wpływ na poprawne funkcjonowanie automatyki

Siłownik zastosowany do otwierania i zamykania bramy będzie musiał poradzić sobie nie tylko z jej całkowitą masą i rozmiarem, ale także różnego rodzaju przeszkodami i oporami, które może napotkać po drodze. Z tego też powodu ostateczny udźwig napędu nie może być równy masie bramy.

Zapas mocy podczas teoretycznej pracy bez oporu powinien wynosić 30, a nawet 40% całkowitych możliwości napędu. To właśnie ta dodatkowa moc rezerwowa pozwoli na otworzenie bramy w momencie, gdy zabraknie odpowiedniego smarowania i do jej otwarcia będzie potrzeba więcej siły.

Planując montaż napędu bramy sprawdź, jak zachowuje się przy otwieraniu manualnym. Szczególnie ważne są tu tzw. pozycje skrajne, czyli miejsca zamknięcia i otwarcia. Czy potrzebujesz użyć więcej siły, by bramę wręcz wyszarpnąć z zamka lub z pozycji całkowitego otwarcia? Pamiętaj, że siłownik będzie musiał zrobić to samo, pokonując tym samym niemały opór mechanizmu.

Kolejne problemy mogą pojawić się podczas samego przesuwania bramy. Drobne opory występujące po drodze mogą zaburzać pracę mechanizmu automatycznego otwierania i zamykania, nawet gdy są doskonale nasmarowane. Kwestią wymagającą rozważenia jest też to, czy brama nie porusza się pod górkę – automat będzie musiał hamować ją podczas zjazdu w dół i mocno pchać lub ciągnąć podczas wjazdu w górę. Tym samym moc potrzebna do poruszenia bramy będzie większa, niż można by założyć przy określonej wadze.

Grodex specjalizuje się w sprzedaży, montażu oraz serwisie napędów do bram.  Zachęcamy do skorzystania z usług tej firmy.

Kolejnym aspektem koniecznym do rozważenia są warunki atmosferyczne. Jeśli chodzi o klasę szczelności siłownika, ta powinna wynosić minimum IP43, a najlepiej IP65 lub IP67. Dzięki temu nie będą narażone na natychmiastową usterkę podczas opadów deszczu czy gdy zalegnie na nic warstwa śniegu. Dodatkowo, materiały z których wykonana jest brama mogą być równie wrażliwe na warunki pogodowe. Przykładowo, bramy drewniane pochłaniają wilgoć zwiększając w ten sposób swoją masę, a bramy stalowe mogą rozszerzać się i kurczyć pod wpływem mrozu i wysokich temperatur.

Montaż napędu do bramy przesuwnej

Kwestią, o której należy tutaj pamiętać jest jedynie prawidłowy dobór napędu do potrzeb bramy – można postawić zarówno na produkt oryginalny, identyczny z tym uszkodzonym, jak i zamiennik zgodny z parametrami podanymi przez producenta bramy.

Montowanie napędu do bramy bez wcześniejszej automatyki jest jednak znaczne trudniejsze, gdyż wymaga nie tylko prawidłowego dobrania napędu, ale też umiejętnego zamontowania całej konstrukcji umożliwiającej jego zastosowanie. W takich wypadkach warto polegać na firmie, która zajmuje się na co dzień przerabianiem bram na automatyczne i potrafi, bez uszkodzenia konstrukcji bramy, zamontować i podłączyć sprawny i wytrzymały napęd. To bezpieczniejsza i często znacznie tańsza opcja, gdyż ryzyko uszkodzenia jakiegokolwiek elementu napędu bądź złego montażu jest tu znacznie niższe.