Piła tarczowa do cięcia aluminium

element maszyny cnc do cięcia aluminium

Dostosowanie i odpowiedni wybór piły tarczowej do materiału jaki będzie nią cięty jest kluczowe.

Często wykorzystywanym zarówno w warunkach domowych jak i w wielu fabrykach materiałem jest aluminium. Jest to glin o czystości technicznej, cechujący się dużą odpornością i jednocześnie wyjątkową plastycznością. Jego obróbka wymaga zastosowanie odpowiednich urządzeń, dzięki którym praca będzie przebiegała sprawnie. Jak zatem wybrać piły tarczowe, które sprawdzą się podczas cięcia aluminium?

Podstawowe parametry piły do cięcia aluminium

Piły tarczowe są narzędziami służącymi do cięcie prostoliniowego. W zależności od parametrów nadają się one do cięcia różnorodnych materiałów od drewna, przez materiały PCV, do metalów. Aby móc odpowiednio dopasować piłę tarczową do wykonywanych prac ważne jest aby przeanalizować każdy parametr względem materiału na którym pracujemy.

Pragnąc zakupić piłę tarczową będziemy mieli do wyboru różnorodne jej wielkości. Również otwór w pile będzie mógł wynosić 16, 20 lub 30 mm, a jego wielkość powinna być dobrana pod względem mocowania znajdującego się w pilarce. Ważnym parametrem jest szerokość zęba piły tarczowej. W przypadku aluminium można zastosować cienkie zęby jednak warto skupić się przede wszystkim na ich liczbie i podziałce. Zgodnie z przyjętymi zasadami pracując na materiale miękkim i grubym wykorzystuje się piły tarczowe o mniejszej liczbie zębów.  W przypadku twardego materiału np. metalu stosuje się piły o dużej ilości zębów.

Podczas wybierania piły tarczowej koniecznie należy sprawdzić gatunek węglików spiekanych na zęby. Od tego parametru w dużej mierze zależy właściwości cięcia piły. Węgliki spiekane o wysokiej twardości mają strukturę drobnoziarnistą i są odporne na ścieranie, co gwarantuje ostre krawędzie tnące piły. W przypadku węglików spiekanych  niskiej twardości, piły są bardziej ciągliwe i odporne na dynamiczne obciążenia, jednak łatwiej się ścierają.

Kolejnym parametrem jest kąt natarcia zęba. Zazwyczaj jest on wykonywany w zakresie od -10 do 30 stopni. W przypadku dużego kąta natarcia pła będzie lepiej wcinała się w miękki materiał. W przypadku małego kąta natarcia lub ujemnego, zagłębianie się w materiale polega na jego zeskrobywaniu, co przekłada się na konieczność większej mocy napędu. Do pracy z aluminium wykorzystuje się zarówno dodatni jak i ujemny kąt natarcia.

cięcia w aluminium

Po dokonaniu zakupu warto skupić się na odpowiednim zadbaniu o piłę tarczową. Piła tarczowa powinna być używana tylko do danego materiału do cięcia którego jest przystosowana. Dzięki temu jej żywotność będzie tak długa jak zapewnia o tyj producent.

CNC do obróbki aluminium

W przypadku fabryk lub zakładów produkcyjnych bardzo często zachodzi potrzeba wykonywania wielu identycznych produktów lub elementów pośrednich. Ręczna obróbka aluminium mogłaby generować błędy i przekładać się na spore straty. W związku z tym w procesie produkcyjnym zazwyczaj wykorzystuje się pilarki wyposażone w CNC. CNC czyli Computerized Numerical Control to układ sterowania numerycznego, który posiada mikrokomputer dzięki któremu możliwe jest jego zaprogramowanie zgodne z indywidualnymi potrzebami. CNC jest zazwyczaj wykorzystywane we frezarkach, tokarkach a także w pilarkach, co gwarantuje bardzo szybkie i wysoce powtarzalne wykonanie obróbki np. aluminium. CNC znajduje zastosowanie zarówno w większych jak i mniejszych firmach produkcyjnych, które wykorzystują maszyny do produkcji swoich towarów. Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych jest podstawowym narzędziem dzięki któremu funkcjonuje obecnie większość zakładów produkcyjnych.