Pozbądź się śmieci skutecznie

Statystyczny człowiek generuje rocznie około 300 kilogramów śmieci komunalnych, nie wliczając w to wszelkich odpadów płynnych (kanalizacyjnych) czy odpadów wyrzucanych po remontach, sprzątaniu piwnic i tym podobnych pracach domowych.

Taka ilość nie jest zbyt bezpieczna i korzystna dla środowiska, dlatego też na pozbywaniu się śmieci nie warto oszczędzać – im lepsza firma zajmująca się ich wywozem, tym większa szansa że odpady trafią do punktu, który zajmie się nimi odpowiednio dobrze.

Jak znaleźć odpowiednią drogę pozbywania się śmieci i spośród jakich opcji można dziś wybierać?

Komu zlecić odbiór odpadów?

Kwestia recyklingu i utylizacji odpadów jest dziś niezwykle istotna ze środowiskowego punktu widzenia, przez co na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących usługi związane z pozbywaniem się śmieci.

Poszukując odpowiedniej dla własnych potrzeb, czy to w wypadku poszukiwania kontenera na gruz czy też regularnego odbiorcy śmieci komunalnych, warto sprawdzić jak wygląda u nich kwestia kosztów usług, dopasowania terminów do twoich indywidualnych potrzeb czy wreszcie kwestii odpowiedniej utylizacji odpadów. Warto stawiać na profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem, którzy zajmą się nimi sprawnie i skutecznie, bez względu na ilość czy rodzaj śmieci.

Jak wygląda wywóz odpadów?

Odpady generowane w domach można podzielić na kilka głównych kategorii:

  • odpady komunalne, czyli tradycyjne śmieci kuchenne,
  • odpady budowlano-remontowe (w tym gruz),
  • wszelkiego rodzaju odpady gabarytowe,
  • drewno,
  • metal,
  • odpady zielone.

W wielu przypadkach do usług firm zajmujących się odbieraniem odpadów można zaliczyć też oczyszczanie przydomowych szamb i wywóz tzw. odpadów płynnych. Każde z nich będą wymagały oczywiście nieco innego traktowania. Na jakie opcje można więc liczyć w przypadku pozbywania się śmieci?

Kontenery na gruz i odpady po remontach

Kontenery ustawione przy domach, placach budowy czy blokach podczas remontów do na ulicach dość częsty widok, jednak dopiero poszukiwanie takiej opcji dla siebie pokazuje, jak dużo opcji wyboru jest w obrębie samych kontenerów. Jak się bowiem okazuje, nie wszystko można do nich wrzucać i najczęściej jeszcze przed wynajęciem kontenera konieczne jest zaznaczenie rodzaju odpadów, jakie się w nim znajdą.

Przykładowo, do kontenerów nie powinno wyrzucać się odpadów komunalnych, medycznych, żarówek i świetlówek czy opon samochodowych, a w przypadku materiałów takich jak azbest, eternit czy papa, konieczne jest wcześniejsze zawiadomienie firmy o posiadaniu tego typu materiałów. Z drugiej strony do kontenerów może trafiać gruz, ale też wiele innych odpadów remontowych – tynki, cegłówki, stare meble, a nawet typowe śmieci z piwnicy czy garażu. Ciekawą opcją są też miniaturowe kontenery o pojemności 2m3, pozwalające na usuwanie tego typu odpadów w znacznie mniejszych ilościach oraz ustawianie kontenera tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjny, pełnowymiarowy zbiornik.

Wywóz odpadów komunalnych

Co zrobić z odpadami komunalnymi i segregowanymi kupując nowy dom na osiedlu? Tu sprawa nie jest tak prosta jak w przypadku mieszkań w mieście, obsługiwanych przez firmy na podstawie umowy ze spółdzielnią. Zalezienie odpowiedniej firmy dla domku leży w rękach każdego indywidualnego właściciela, choć oczywiście wiele osiedli decyduje się na wspólną umowę dla całego szeregu domków.