Rodzaje żurawi budowlanych

żurawie budowlane

Żurawie budowlane to jedne z najczęściej wykorzystywanych maszyn podczas stawiania nowych budowli bądź wykonywania remontów domów jednorodzinnych oraz ogromnych biurowców. Istnieje wiele rodzajów tego typu maszyny, a więc jej odpowiedni dobór może decydować o tym czy praca zostanie wykonana prawidłowo czy też nie.

Żurawie budowlane – jak to działa?

Sposób pracy żurawia jest niezwykle prosty lecz do jego użytkowania należy posiadać specjalistyczne uprawienia, które umożliwiają bezpieczną pracę. Jest to urządzenie niezwykle ciężkie oraz duże. Z tego względu osoba pracująca na takiej maszynie powinna być odpowiednio przeszkolona, ponieważ nawet najdrobniejsza pomyłka może doprowadzić do tragedii. Żurawie mogą przenosić ciężary rzędu kilkaset kilogramów, a większe modele nawet kilka ton. Jest to ważne, ponieważ tylko dzięki tym maszynom można stawiać ogromne budowle.

Rodzaje żurawi budowlanych

Pierwszym z rodzajów żurawi są tak zwane podnośniki wieżowe, które nie dają możliwości poruszania się swobodnie po placu budowy. Stosowane są na większych placach budowy, ponieważ umożliwiają podnoszenie większych ciężarów. Decyzja o przemieszczeniu żurawia w tym modelu wiąże się z faktem jego całkowitego demontażu oraz zamontowaniu w zupełnie nowym miejscu.

Jest to niezwykle czasochłonne oraz generuje wysokie koszty całego procesu na co nie każdy deweloper może sobie pozwolić. Do zalet tego typu maszyny zalicza się na pewno bardzo duży zasięg pracy oraz brak konieczności układania tzw. dróg technologicznych. Oznacza to także znacznie niższą cenę za roboczogodzinę żurawia.

Kolejnym rodzajem są żurawie samojezdne wyposażone w koła, które mogą swobodnie się poruszać po placu budowy oraz co ważne drogach publicznych. Dzięki temu transport podnośnika jest znacznie łatwiejszy oraz nie generuje zbędnych kosztów z tym związanych. Wykorzystuje się go w miejscach gdzie konieczna jest częsta zmiana położenia dźwigu w kilku miejscach budowy. Jest to jedna z największych zalet tego rodzaju maszyny podnoszącej, ponieważ redukuje koszty związane ze składaniem i rozkładaniem dźwigu tak jak w przypadku żurawia wieżowego. Skraca się także czas potrzebny na zmianę jego położenia.

Mobilne dźwigi występują w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu pojawia się możliwość dobrania sprzętu do indywidualnych potrzeb. Do głównych zalet tego rozwiązania zalicza się znacznie mniejszy zasięg pracy oraz możliwość podnoszenia mniejszych ciężarów. Należy także pamiętać o prawidłowym wytyczeniu dróg jezdnych dla żurawia na placu budowy.

Mini-żurawie to maszyny, które umożliwiają sprawne poruszanie się po niewielkich placach budowy. Ze względu na swoją mobilność pozwalają na podnoszenie nieco mniejszych ciężarów, ale dzięki temu mogą poruszać się nawet po drogach publicznych. Użytkowanie takiego dźwigu znacznie redukuje koszty prac oraz pozwala szybko wykonać drobne usługi związane z budownictwem. Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem mini dźwigu polecamy firmę Cranelift – mini żuraw Wrocław. Oferują na wynajem mini dźwigi oraz ssawki do szkła. Swoje usługi świadczą na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego.

Powyższe rodzaje to dwa podstawowe żurawie, które są najczęściej wykorzystywane. Dobierając odpowiedni podnośnik warto także zwrócić uwagę na inne kryteria takie jak: miejsce obrotu, typ wysięgnika oraz sposób montażu w danym miejscu. Żurawie dzielą się także na górnoobrotowe lub dolnoobrotowe. W pierwszym z nich obraca się jedynie wysięgnik wraz z kabiną, natomiast w drugim rodzaju obracana jest cała konstrukcja dźwigu. Często dochodzi także do sytuacji gdzie należy użyć dźwigu pomocniczego do montażu docelowego żurawia.

Żurawie budowlane – podsumowanie

Ważne jest aby do pracy w żurawiach każdego rodzaju wykorzystywać pracowników, którzy posiadają szereg umiejętności oraz kursów, które umożliwiają bezpieczne ich użytkowanie. Podczas prac na tak dużych maszynach należy dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo osób przebywających w otoczeniu żurawia. Urządzenia te znacznie ułatwiają prace budowlane i nie tylko – choćby ze względu na wykorzystanie mini-żurawi do zwykłych prac przydomowych. Dobrą praktyką jest wykorzystanie wiedzy specjalistów w zakresie doboru odpowiedniego rodzaju żurawia dla danego miejsca, ponieważ pozwoli to znacznie zredukować koszty oraz uniknąć zbędnych problemów.