Urządzenia alarmowe i czujniki

alarm

Odpowiednią ochronę domu zapewniają właściwie wybrane elementy ochrony. Montaż alarmu pozwoli nie tylko na zabezpieczenie się przed kradzieżą, ale i na zapewnienie bezpieczeństwa domownikom. 

Urządzenia alarmowe, czujniki gazu + alarmy samochodowe

Za uruchomienie alarmu zawsze odpowiadają różnego rodzaju czujki. Od ich jakości w największej mierze zależna jest cała skuteczność systemu alarmowego. Istnieje wiele rodzajów urządzeń, które reagują na różne działania intruza oraz niebezpieczeństwa. Zazwyczaj dzieli się je na czujki stanu, czujki ruchu oraz czujki specjalnego przeznaczenia. Sprawdź, za co odpowiedzialne są poszczególne rodzaje alarmów i czujników w domach oraz samochodach.

Czujniki i urządzenia alarmowe

W domach najczęściej używane są systemy alarmowe wyposażone w tak zwane czujki ruchu, które są zainstalowane w pomieszczeniach, do których można wejść bezpośrednio z zewnątrz. W oknach tych pomieszczeń, gdzie po włączeniu alarmu mogą przebywać mieszkańcy, instaluje się tak zwane kontaktrony. Aby móc się swobodnie przemieszczać po całym domu mimo włączonego alarmu, powinniśmy wybrać tak zwaną ochronę obwodową.  takiej sytuacji nie stosuje się czujek ruchu w pomieszczeniach, tylko przykładowo kontaktrony we wszystkich oknach oraz drzwiach zewnętrznych, a dodatkowo czujki reagujące na tłuczenie się szkła.

monitoring ppoż

Inne świetne rozwiązanie to ochrona obwodowa całej naszej posesji, za pomocą aktywnym barierom zainstalowanym we wszystkich rogach działki. Chronią one nie tylko dom, mogą także utrudnić złodziejowi kradzież roślin z naszego ogrodu. Wytwarzane przez nadajniki czujek wiązki fal podczerwonych tworzą niewidzialne bariery, których przekroczenie skutkuje uruchomieniem alarmu. W celu ograniczenia liczby niepotrzebnych alarmów wywoływanych przez zwierzęta lub też unoszone przez wiatr liście oraz śmieci należy zastosować nadajniki emitujące wiele wiązek fal na wielu wysokościach. Alarm będzie się wtedy odpowiednio uruchamiał dopiero w chwili przerwania kilku wiązek przez człowieka w jednym momencie.

Co uruchamia alarm?

Czujki stanu to nic innego jak styczniki i przełączniki reagujące na otwarcie lub też zamknięcie drzwi i okna, przekręcenie klucza, naciśnięcie klamki oraz przycisku. Najpopularniejsze urządzenia z tej rodziny to kontaktrony służące zwykle do wykrywania otwarcia okien oraz drzwi. W przeciwieństwie do czujek ruchu nie utrudniają one poruszania się po domu jego lokatorów.

Czujki ruchu wykrywają ruch osób oraz przedmiotów. Najczęściej używane są pasywne czujki podczerwieni. Reagują one na zmiany temperatury między otoczeniem, a poruszającym się obiektem w planowanym obszarze. Wadą tych urządzeń jest wysoka podatność na zakłócenia powodujące niepotrzebne alarmy. Na ruch wszystkich elementów, niezależnie od ich temperatury, reagują czujki mikrofalowe lub ultradźwiękowe. Są w stanie wykryć zmianę położenia skrzydła drzwi lub okna.

Czujniki gazu

Niebezpieczeństwo stanowi również ulatniający się gaz, dlatego w pomieszczeniach należy umieścić czujnik tlenku węgla.  Na dzień dzisiejszy jest to jedyny skuteczny sposób zawiadomienia mieszkańców o powstałym zagrożeniu. Czujnik CO może działać samodzielnie, lub też zostać przyłączony do całego systemu alarmowego. Oferta producentów jest imponująca i łatwo dopasować czujnik tlenku węgla do indywidualnych potrzeb.

Czujnik czadu najlepiej umieścić na ścianie. Należy go montować w pobliżu tych urządzeń, które mogą ulatniać tlenek węgla. Niektóre czujniki tlenku węgla są bezpośrednio połączone z monitoringiem przeciwpożarowym lub całościowym systemem alarmowym. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, które zapewnia kompleksową ochronę całego domu lub mieszkania. Tego typu detektory cechują się wysoką czułością na gaz oraz sprawnością. Zostają podłączone do centrali systemu alarmowego i są od nich całkowicie uzależnione.

Podczas wystąpienia błędu systemu czujnik tlenku węgla niestety przestanie pracować. Warto jednak zauważyć, że przyłączenie czujki do alarmu może też o wiele bardziej zwiększać bezpieczeństwo całego budynku. W wielu przypadkach centrala zostaje wyposażona w funkcje GSM i automatycznie powiadamia o zagrożeniu za pomocą wiadomości SMS. Jest to rozwiązanie polecane głównie dla osób, które przez dłuższy czas przebywają poza domem.