Wentylacja

Zapewnienie w lokalu mieszkalnym oraz w lokalach o charakterze użytkowym – lokalach usługowych, pomieszczeniach magazynowych, halach przemysłowych – właściwej wymiany powietrza, czyli odpowiedniej wentylacji, umożliwia nie tylko wyraźną poprawę jakości przebywania w danym pomieszczeniu, ale również sprzyja zapewnieniu w tym miejscu lepszych warunków.

Wentylacja w mieszkaniach

W lokalach mieszkalnych (i usługowych również) spotkać można dwa rodzaje wentylacji:

  • wentylację naturalną – polega na tworzeniu przeciągów, które przyspieszają wymianę powietrza, jednak wiąże się w chłodniejsze dni z ryzykiem wychłodzenia pomieszczeń;
  • wentylację grawitacyjną – opiera się ona na naturalnej różnicy ciśnień powietrza między pomieszczeniem a światem zewnętrznym – powietrze wymienia się przez mikroskopijne nieszczelności w oknach (z tego powodu w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej nie należy stosować w pomieszczeniach okien o pełnej szczelności);
  • wentylację mechaniczną – jest ona sterowana przez urządzenia znajdujące się na zewnątrz budynku – najlepiej, aby każdy lokal miał osobny ciąg, tak by powietrze (i zapachy) z innych lokali się nie mieszały;
  • wentylację hybrydową – łączy ona elementy wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej.

W nowym budownictwie stosuje się przede wszystkim wentylację mechaniczną, zapewniającą wyższy standard i wydajniejszą wymianę powietrza. Dzięki temu można zapewnić sobie lepsze warunki.

wentylacja Kraków

Wentylacja w przemyśle

Pomieszczenia o przeznaczeniu użytkowym – zwłaszcza hale montażowe, produkcyjne i inne tego rodzaju – wymagają specjalnie przygotowanej wentylacji. Nie ulega wątpliwości, że powinna to być sterowana wentylacja mechaniczna, jednak dodatkowo powinna ona zapewniać znacznie wyższe standardy niż w przypadku lokali o innym przeznaczeniu.

Na produkcji czy przy montażu powstaje wiele pyłów lub zapachów, które mogą być na dłuższą metę szkodliwe dla osób pracujących w danym miejscu. Dlatego warto zadbać o profesjonalną wentylację, zapewniającą kompleksową wymianę powietrza, odessanie powietrza przegrzanego i zanieczyszczonego oraz wymianę go na świeże.

Nowoczesne systemy wentylacji umożliwiają również sterowanie innymi parametrami, między innymi poziomem wilgoci powietrza w pomieszczeniu a nawet jego temperaturą. Połączenie wentylacji z klimatyzacją pozwala natomiast zapewnić z pomieszczeniu komfortowe warunki, niezbędne dla niezakłócanej, prawidłowej pracy maszyn, oraz dla osób wykonujących swoje obowiązki w danym miejscu.

Zapraszamy do skorzystania z oferty wykonania projektu i montażu nowoczesnej wentylacji, którą przygotowuje firma ClimaZone z Krakowa. Więcej na wentylacja Kraków – polecamy ofertę naszego partnera.