Ochrona słuchu w pracy

nauszniki spawalnicze, nauszniki ochronne

W momencie, w którym decydujemy się na zakup konkretnej liczby nausznic ochronnych do pracy, musimy wiedzieć, które typy mogą nam się najbardziej przydać. Wiele jest bowiem firm, które zajmują się produkcją nausznic. Dodatkowo, można wyliczyć naprawdę wiele typów nausznic, które są w sposób odpowiedni dobierane do rodzaju pracy i wysokości decybeli, jakie panują na halach czy w fabrykach. Każda firma, w której możemy zakupić takie nausznice, różni się, jeżeli chodzi o ceny. Możemy bowiem spotkać się z wielkimi różnicami – ochronniki słuchu kosztują bowiem nieco ponad 300 złotych, jednak dość często można trafić na takie, których cena będzie znacznie przekraczać 1000 złotych. Zadaniem naszego pracodawcy jest właściwe dopasowanie nausznic.

Zakup odpowiednich ochronników słuchu nie należy do najprostszych zadań. Doborem nausznic zajmuje się najczęściej pracodawca/ sam właściciel danej firmy lub kierownik budowy. Osoba kupująca ochronniki słuchu, musi być bowiem obeznana z ich kwestią. Co do miejsca, w którym można zakupić wysokiej jakości elementy ochronne odzieży, nausznice ochronne są dostępne w każdym lepszym sklepie BHP. Rodzaje, z jakimi można się spotkać, pozwalają na dokonanie wyboru nawet w sposób eliminacji. Zakup hurtowy i pojedynczy jest możliwy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych. Ważną kwestią dokonania zakupu jest znajomość firmy oraz podstawowe pojęcia o materiałach, jaki stosowane są do produkcji ochronników.

 

Właściwości oraz zastosowanie ochronników słuchu

Ochronniki słuchu, prócz odpowiednio wysokiej ochrony, zapewniają nam również komfort w trakcie wykonywanej pracy. Dzięki szerokim właściwościom, oraz często dodatkowym funkcjom, mamy możliwość zastosowania ochronników najlepszej jakości. swoje zastosowanie znajdują w różnego rodzaju pracach. Najczęściej są to prace budowlane. Konieczne jest posiadanie dopasowanych ochraniaczy na uszy w przypadku prac, które narażają nas na zbyt wysokie decybele. Ich zastosowanie pozwala nam na spokojne i sprawne wykonywanie prac młotem pneumatycznym lub przy załadunku bardzo ciężkich elementów. Dodatkowo, posiadanie ochronników na uszy umożliwia nam dokonanie wielu różnych prac, bezo baw na uszkodzenie słuchu.

 

Dobór odpowiedniego kształtu oraz rozmiaru ochronników słuchu

Komfort w pracy jest jedną najbardziej istotnych rzeczy. Nausznice ochronne muszą koniecznie pasować do rozmiaru naszej głowy. Ochronniki muszą być wykonane z materiału, który nie będzie przeszkadzał nam w pracy. Ponadto, ważne jest dobranie rozmiaru adekwatnego do naszej głowy, by nausznice nie zsuwały się z naszych głów. Nausznice bowiem muszą ściśle pasować do głowy, by mogły stanowić odpowiedni typ ochrony. Kształt zazwyczaj jest podobny, jednak warto zwrócić uwagę na każdego pracownika i dobrać mu nausznice indywidualnie.

 

Ochronniki słuchu a decybele

Dopasowanie ochronników słuchu odbywa się również na zasadzie wysokości decybeli, jakie panują aktualnie w naszej pracy. Poziom głośności jest jednym z najważniejszych kryteriów, według których dobierane są nausznice ochronne. Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom należytą ochronę. Słuch, jako jeden ze zmysłów, jest niezwykle potrzebny do codziennego funkcjonowania oraz do wykonywania pracy. Wiedząc, że niektóre czynniki mogą negatywnie wpłynąć na stan naszego słuchu, koniecznie musimy zastosować nausznice ochronne. Najwyższa jakość ochrony sprawi, że nie będziemy musieli obawiać się o to, że w jakikolwiek sposób uszkodzimy swój słuch. Ochronniki słuchu, zwłaszcza te produkowane przez najwyższej klasy firmę, zapewnią nam odpowiednie bezpieczeństwo.