Budowa domu to w wielu przypadkach długotrwały i wieloetapowy proces. Liczba czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem budowy, sprawia, że wiele osób rezygnuje z tego pomysłu i decyduje się na zakup gotowego mieszkania. Wybór odpowiedniej działki, załatwienie wielu koniecznych formalności urzędowych, a w dalszej kolejności znalezienie idealnego projektu, to tylko jedne z wielu działań, jakie należy podjąć przed decyzją o budowie.
Tuż po podjęciu decyzji o wybudowaniu domu, warto pamiętać o tym, że do zrealizowania projektu będzie potrzebna profesjonalna ekipa budowlana, która ziści marzenie o własnych czterech ścianach. Nieco wyższe są także koszty wykończenia domu.
Budowa domu – od czego należy zacząć?
Większość osób budowę domu zaczyna od znalezienia odpowiedniej działki. Jednak to nie wszystko – zanim zatrudnimy ekipę budowlaną i zlecimy wykonanie projektu budowlanego, warto sprawdzić czy na wybranym terenie można cokolwiek wybudować. Zakup gruntu pod zabudowę powinien być przemyślany własne ze względu na plan zagospodarowania przestrzennego. W dokumencie znajdują się wszystkie informacje o typie zabudowy, minimalna wielkość działki budowlanej, a także odległość ściany frontowej od drogi. W niektórych miejscach plan zagospodarowania przestrzennego uwzględnia także kąt nachylenia dachu czy kolor elewacji.
Wszystkie informacje, które znajdują się w projekcie zagospodarowania przestrzennego będą wskazówkami dla architekta przy tworzeniu projektu budowlanego. Znając wymagania stawiane przez miasto, będzie mógł dostosować budynek tak, aby szybko otrzymać pozwolenie na budowę.
Wniosek zanosi się do wydziału architektury urzędu miasta albo gminy. Czas oczekiwania na odpowiedź nie przekracza zazwyczaj 60 dni. W międzyczasie wymagane jest, aby załatwić kwestię dostarczenia mediów na działkę. Niektórzy inwestorzy dbają o to już na etapie wydzielania terenu pod zabudowę.
Projekt budowlany a otrzymanie pozwolenia na budowę
Wbrew pozorom projekt budowlany nie jest czymś zbędnym, o czym można szybko zapomnieć przy budowie domu. Dzięki temu dokumentowi możemy otrzymać pozwolenie na budowę na kupionym wcześniej gruncie. Dlatego tak istotne jest jego prawidłowe przygotowanie. Najlepiej zlecić wykonanie projektu budowlanego profesjonaliście, który weźmie pod uwagę wszystkie wymagania techniczne. Zwłaszcza, że niektóre urzędy mają swoje wymagania formalne związane z projektem domu.
Projekt budowlany dzieli się na dwie części: projekt architektoniczno-budowlany i projekt zagospodarowania terenu. W każdym z projektów muszą znaleźć się opisy i rysunki opatrzone zarówno datą, jak i podpisem osoby, która je stworzyła.
W przypadku projektu architektoniczno-budowlanego architekt musi zadbać o to, aby znalazły się na nim rzuty wszystkich pięter, łącznie z piwnicą bądź poddaszem. Dodatkowo projektu powinien zawierać wszystkie przekroje, zwłaszcza jeśli planujemy wstawienie schodów na piętro. Nie może zabraknąć również projektu elewacji. W projekcie architektoniczno-budowlanym powinny znaleźć się także wszystkie informacje o użytych materiałach, konstrukcji budynku, a także przekroju instalacji.
Inną kwestią jest projekt zagospodarowania terenu, na którym powinien znaleźć się rysunek z realnym planem zagospodarowania działki. Musi on uwzględnić wszystkie wprowadzane zmiany. Najczęściej projekt ustala rozmiary i usytuowanie domu, a także odległość zabudowy od granic działki – w tym chodników, ulicy i dróg dojazdowych. W projekcie zagospodarowania muszą znaleźć się takie elementy jak – miejsce do parkowania, studnia, podłączenia mediów.
Kto może wykonać projekt budowlany?
Projekt budowlany może wykonać jedynie osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia oraz ma aktualne zaświadczenie przynależności do izby samorządu zawodowego architektów. Wszystko, co znajdzie się w projekcie budowy, przedstawiane jest w starostwie. Zawiera on informacje, które mogą przyspieszyć proces starania się o pozwolenie na budowę.
Odbiór domu – dlaczego warto zlecić to specjalistom?
Zanim jednak wprowadzimy się do nowego domu i zaczniemy planować aranżację wystroju, należy zlecić odbiór domu. Gdy przeprowadzany jest na własną rękę, nierzadko kończy się to późniejszymi kłopotami związanymi z nieplanowanymi remontami. Dlatego warto przekazać tę sprawę profesjonalnej firmie, która zwróci uwagę na każdy szczegół i zleci ekipie budowlanej ewentualne poprawki.
Specjaliści sprawdzą wymiary i powierzchnię wybudowanych pomieszczeń, a także jakość i poprawność wykonania tynków. Oprócz tego upewnią się, czy wszystkie okna i drzwi zostały dobrze zamontowane. Istotną kwestią podczas odbioru domu są wszelkiego rodzaju połączenia instalacji wodociągowej i gazowej.
Budowa domu Katowice – JAKRO
Zadzwoń 690 139 299 lub napisz jakaro.biuro@gmail.com
Wykańczanie wnętrz – czy rzeczywiście jest tak pracochłonne?
Dla wielu najciekawszym, a jednocześnie najbardziej czasochłonnym i kosztownym etapem budowy domu, jest wykańczanie wnętrz. Brak pomysłu lub wręcz przeciwnie – zbyt dużo inspiracji, sprawia, że dom jest urządzany na szybko i bez pomysłu. Dlatego warto już na samym początku pomyśleć podwieszanym suficie, który jest świetnym rozwiązaniem do wykończenia sufitu. W taki sposób uzyskujemy świetną podstawę do dalszego wykończenia ścian i podłóg, a także możemy eksperymentować z oświetleniem. Podwieszany sufit to także świetny sposób na ukrycie okablowania oraz wszelkich nierówności.
Jak wybudować wymarzony dom?
Dom jednorodzinny to marzenie wielu osób, jednak formalności oraz koszty związane z jego postawieniem sprawiają, że musi to być dobrze przemyślana decyzja. W celu zmniejszenia problemów warto zatrudnić specjalistów, którzy oferują nadzór budowlany, i sprawdzą wszystkie wymagania i pomogą przygotować pod nie oryginalny projekt budowy, a następnie zlecą jego realizację.