Jakie oświetlenie biurowe wybrać?

Kiedy spędzasz kilka godzin przy biurku, ważne jest między innymi, aby było ono dobrze oświetlone, tak, by praca była jak najbardziej komfortowa. Odpowiednie oświetlenie pomoże Tobie i Twoim pracownikom zachować koncentrację i motywację, a także zapobiegnie problemom takim jak podrażnienie oczu czy bóle głowy. Oprócz swojej oczywistej funkcji, lampy mogą również pełnić funkcję dekoracyjną. Ciekawy design czy kolor to na pewno wartości dodana przy wyborze oświetlenia.

Oświetlenie biurek

Najważniejszym rodzajem oświetlenia biurowego jest oświetlenie miejsca pracy: biurka.

Oto kilka wskazówek, którymi należy się kierować, dobierając oświetlenie biurowe:

Ilość potrzebnego światła

Zalecane natężenie światła w miejscach pracy wynosi około 400 luksów. Jeśli w pobliżu biurka znajdują się okna, zalecane jest zainstalować żaluzje, które pozwalają regulować poziom naturalnego światła i kontrolować dopływ promieni słonecznych.

Wykorzystaj naturalne światło

Ważne jest, aby wykorzystać naturalne światło i umieścić biurko w pobliżu okna, tak aby światło słoneczne wpadało z jednej strony i dzięki temu uniknąć cieni na klawiaturze. Zalecamy umieszczenie monitora w taki sposób, aby nie padały na niego promienie słoneczne z przodu, dzięki czemu ekran nie będzie ciemniał i nie pojawią się na nim odbicia utrudniające widzenie.

Oświetlać w sposób ogólny

Częstym błędem popełnianym w dużych biurach jest stosowanie pojedynczej lampki skierowanej na biurko, pozostawiając resztę pomieszczenia nieoświetloną. Może to zwiększyć zmęczenie oczu i być szkodliwe dla oczu w dłuższej perspektywie.

Oświetlenie na suficie lub na ścianach bocznych

Oświetlenie ogólne nie powinno być zbyt jasne, ale za to w pełni oświetlone lampą lub reflektorem z sufitu. Twoje oczy nie będą się tak szybko męczyć, jeśli uzupełnisz światło miejscowe światłem ogólnym, ponieważ pozwoli to na płynniejsze i bardziej stopniowe przejście między światłem a cieniem.

Żarówki LED

Gdy pracujemy blisko lampy, zalecamy zainstalowanie najlepiej oświetlenia LED: nie tylko zużywa ono mniej energii, ale także wytwarza mniej ciepła niż żarówka. Jeśli spędzasz dużo czasu oglądając na ekranie komputera pliki tekstowe lub bazy danych, ważną kwestią jest zrównoważenie światła promieniującego z monitora. Można to osiągnąć umieszczając lampę podłogową z kloszem około sześciu stóp za monitorem lub po prostu kierując lampę biurkową w stronę tylnej ściany monitora.

Oświetlenie korytarza i pomieszczeń socjalnych

Oświetlenie korytarza oraz pomieszczeń socjalnych w biurowcu przysparza najmniej bólu głowy: najlepiej zdecydować się na oświetlenie ogólne, sufitowe.

W przypadku kuchni możemy dodatkowo zdecydować się na oświetlenie pod szafkami kuchennymi, natomiast w toaletach możemy wziąć pod uwagę oświetlenie na ścianie bocznej nad umywalką. Wszystko zależy od układu pomieszczenia.

Montaż oświetlenia biurowego

Wybierając nasze wymarzone lampy do biura, warto się najpierw upewnić czy wiemy, na czym polega ich montaż. Może się okazać, że ta idealna lampa będzie trudna w montażu i będzie wymagała na przykład kucia w ścianie i z tego właśnie powodu zdecydujemy się na oświetlenie drugiego wyboru.

Montaż oświetlenia będzie się różnił w zależności od wybranego rodzaju: montaż przebiegnie inaczej, gdy zdecydujemy się na wybór zwykłej lampy, będzie się różnił jeśli wybierzemy do naszego biura lampę podtynkową lub oświetlenie podszafkowe. Przy montażu warto wziąć do ręki instrukcję, w której znajdziemy wszystkie potrzebne informacje z zakresu montażu lamp.