Jakich formalności należy dopełnić decydując się na rozbudowę domu?

kobieta na budowie

Wraz z upływem lat nasze potrzeby się zmieniają. Z czasem może okazać się, że to, co niegdyś w zupełności nam wystarczało, staje się niefunkcjonalne i potrzebne są zmiany. Dotyczy to między innymi domu jednorodzinnego lub mieszkania. O ile w tym drugim przypadku możliwa jest tylko zamiana na nowe, większe mieszkanie, tak dom jednorodzinny można rozbudować według projektu, który będzie spełniał wymagania domowników. Jakich formalności należy dopełnić, aby zabrać się za to zgodnie z prawem? Gdzie szukać pomocy? Podpowiadamy!

Odpowiednie miejsce na budowę i dobry plan to podstawa

Rozbudowę domu najlepiej rozpocząć od określenia swoich konkretnych potrzeb. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ od tego, jakie domownicy mają wymagania, powinien zależeć rozmiar dobudowanego obszaru oraz jego podział. Należy określić, czy w dobudowanej części mają znajdować się pomieszczenia z przyłączeniem do kanalizacji, czy też nie oraz warto określić ile i jak dużych pomieszczeń ma się zmieścić w dobudówce do domu jednorodzinnego. Od tego zależy między innymi liczba okien, jakie należy umieścić na projekcie, rozmieszczenie ścian wewnętrznych oraz oczywiście rozmiar samego elementu dobudowanego do istniejącego domu jednorodzinnego. Należy rozważyć swoje potrzeby bardzo dokładnie, aby nie musieć zmieniać projektu w trakcie prac, ponieważ niesie to za sobą rozmaite komplikacje oraz utrudnienia i dodatkowe koszty.

budowa

Po określeniu swoich potrzeb, należy skonfrontować je z dostępnym miejscem. Budynek mieszkalny musi znajdować się w odpowiedniej odległości od granic działki, dlatego należy sprawdzić, czy dobudówka do domu o zadowalających wymiarach na pewno zmieści się na tej działce. Jeśli tak, to można przystąpić do tworzenia planu przez projektanta domów, który odpowiednio dopasuje dodatkowe pomieszczenia do istniejącej już części budynku w taki sposób, aby mogły być one w pełni funkcjonalne. Rozbudowa domu wymaga specjalistycznego projektu, który będzie wykonany zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, to znaczy z zachowaniem odpowiednich odległości, z uwzględnieniem rozmieszczenia instalacji elektrycznej oraz okien i innych elementów. Bardzo ważne jest, aby projekt rozbudowy domu był wykonany przez specjalistę w tym zakresie.

Nie zapomnij o przygotowaniu dokumentacji i złożeniu wniosków

Chęć rozbudowania domu wymaga nie tylko nowego projektu, ale także załatwienia różnego rodzaju pozwoleń i dokumentów. Nie ma znaczenia, czy chcesz rozbudować dom na swojej działce na szerokość, czy może wolisz dobudować jedno piętro w górę – zarówno w jednym, jak i drugim przypadku potrzebujesz zezwolenia na budowę. Wniosek wnoszący o wydanie pozwolenia na budowę należy składać po wykonaniu projektu domu, ponieważ do niego muszą zostać dołączone cztery kopie nowego projektu rozbudowy istniejącego budynku. Pamiętaj, że za niedopełnienie formalności w tym zakresie niesie za sobą wysokie kary pieniężne oraz inne problemy prawne, dlatego też nie warto przystępować do rozbudowy domu bez uzyskania odpowiednich zezwoleń na prace budowlane.

budowa

Jeśli nie wiesz, jak zabrać się za kwestie związane z dobudowaniem pomieszczeń do istniejącego budynku lub dorobieniem kolejnej kondygnacji i jak przeprowadzić wszystkie formalności, aby mieć pewność, że cały proces rozbudowy domu będzie przeprowadzony zgodnie z planem, to warto skorzystać z pomocy fachowców. Specjalistyczne firmy budowlane pomogą Ci nie tylko wybudować solidny dom jednorodzinny lub dobudować pomieszczenia do istniejącego już budynku, ale także zajmą się formalnościami. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o znajomość prawa budowlanego czy pilnowanie konkretnych terminów i etapów prac budowlanych.