Kiedy warto zlecić profesjonalny pomiar wilgotności budynku?

wilgotnościomierz

Wilgoć w domu nie jest zjawiskiem pożądanym. Zbyt duży jej poziom może prowadzić do rozwijania się grzybów i pleśni oraz wielu niebezpiecznych dla zdrowia chorób i bakterii. Ponadto zbyt duża wilgoć w budynku może prowadzić do uszkodzenia jego konstrukcji, co może wpłynąć na brak bezpieczeństwa użytkowania mieszkania, biura lub innego budynku użytkowego. Kiedy warto zdecydować się na zlecenie pomiaru wilgotności w budynku profesjonalistom i na czym dokładnie polega takie badanie? Jakie narzędzia są do niego wykorzystywane i na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Nowoczesne narzędzia i specjalistyczne metody pomiaru wilgotności w budynku

Do zwiększenia poziomu wilgoci w budynku może dojść z wielu różnych powodów. Dużą rolę odgrywa tutaj oczywiście szczelność okien i drzwi, ale jej brak nie jest jedyną przyczyną wystąpienia zawilgocenia ścian konstrukcji budowlanej. Do tego niepożądanego zjawiska może dojść z powodu niewłaściwie osuszonych ścian czy wylewek betonowych, wykorzystania wilgotnego drewna w konstrukcji budynku oraz z powodu nieodpowiedniej wentylacji pomieszczeń, która doprowadzi do gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach. I o tyle, o ile parowanie szyb podczas suszenia prania w mieszkaniu czy gotowania w kuchni nie jest niczym groźnym, tak stały poziom wilgoci na zbyt wysokim poziomie może prowadzić do niszczenia budynku oraz do rozwijania się w nim bardzo niebezpiecznych grzybów i pleśni, które prowadzą do poważnych chorób układu oddechowego oraz powodują ogólne złe samopoczucie. 

Profesjonalny pomiar wilgoci w budynku to sposób na upewnienie się, czy problem z wilgotnością jest rzeczywiście duży i czy konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu osuszenia budynku i poprawienia jego szczelności, wentylacji lub przeprowadzenia działań takich jak nieinwazyjne badania betonu. Fachowy pomiar wytrzymałości i wilgotności w budynku mieszkalnym lub użytkowym przeprowadzany jest za pomocą odpowiednich narzędzi. Do badań betonu używa się np. cyfrowego testera betonu DIGI SCHMIDT2000, kiedy do badania wilgotności używa się między innymi czujnika pomiaru wilgotności budynku TS 350 SDI, para płaskich elektrod TS 16/200 czy pirometr laserowy TP6 oraz wiele, wiele innych. Lista przyrządów do sprawdzenia wytrzymałości i stanu budynków jest naprawdę spora, a ich zastosowanie zależy przede wszystkim od tego, jakie dokładnie parametry i materiały mają zostać sprawdzone. ekspertyza budowlana

W kwestii swojego bezpieczeństwa najlepiej zaufać specjalistom

Przeprowadzenie pomiaru wilgotności w budynku warto zlecić w przypadku, gdy mamy podejrzenia, że w mieszkaniu zaczyna pod wpływem wilgoci rozwijać się grzyb lub inne baterie i pleśni. Tego typu pomiary warto wykonać również w przypadku zalania budynku. Wtedy można uzyskać pewność, czy mieszkanie lub dom zostały odpowiednio osuszone, czy jednak należy jeszcze skorzystać ze specjalistycznych dmuchaw i wiatraków do osuszania pomieszczeń. Ekspertyza budowlana z określeniem poziomu wilgoci w budynku przydatna jest również podczas kupowania domu lub mieszkania, szczególnie w przypadku starych lokali mieszkalnych w wiekowych kamienicach lub zlokalizowanych na terenach podmokłych, blisko bagien i jezior. Pozwoli to na upewnienie się, że nie kupujemy kota w worku.

Na rynku dostępne są przyrządy do mierzenia wilgotności samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że często są one mniej dokładne od przyrządów specjalistycznych oraz odczytanie z nich pomiarów wymaga naprawdę specjalistycznej wiedzy na temat poszczególnych parametrów. Ponadto zakup takiego urządzenia to stosunkowo duży wydatek, a jego używanie będzie raczej sporadyczne. Dlatego też, zamiast samodzielnie się za to zabierać, warto zgłosić się do profesjonalnych rzeczoznawców budowlanych, którzy wykonują profesjonalne pomiary tego typu. Ocena stanu technicznego budynku oraz poziomu wilgotności to zadanie naprawdę wymagające, dlatego też lepiej poszukać sprawdzonego zespołu, który zajmuje przeprowadzaniem ekspertyz budowlanych oraz opinii budowlanych.