Siatka leśna – najważniejsze właściwości

Siatka leśna to optymalne rozwiązanie chroniące nasze działki i domostwa przed ewentualnymi szkodami, które mogą wyrządzić niektóre zwierzęta. Dzięki niej jednocześnie chroniąc naszą działkę, nie narażamy na szkody większe i mniejsze zwierzęta.

Głównym zadaniem siatki leśnej, jest chronienie naszych domostw przed dzikimi zwierzętami. Warto zauważyć, że jednocześnie konstrukcja siatki nie pozwala, by zwierzę które w nią wpadnie, doznało jakichkolwiek poważnych obrażeń zagrażających jego życiu. Wybierając typ ogrodzenia musimy brać pod uwagę nasz potrzeby – oprócz odpowiedniej długości i wysokości, pamiętajmy również o dobraniu właściwego rodzaju oczek i całej konstrukcji do gatunku zwierząt, który występuje w najbliższej okolicy.

Różnice pomiędzy poszczególnymi typami siatek

Najważniejszym parametrem jest grubość drutu, z którego wykonana jest siatka – to ona warunkuje wytrzymałość na styczność z poszczególnymi rodzajami zwierząt. Poza tym siatki leśne różnią się kilkoma parametrami: wysokością (jest ona zwykle podawana w cm), a także ilością drutów poziomych i pionowych. Producenci zwykle podają również odległość pomiędzy poszczególnymi drutami  pionowymi.

Wybór odpowiedniego rodzaju siatki

Zanim zakupimy siatkę leśną, udajmy się do najbliższej siedziby leśnictwa. Tam dowiemy się, które gatunki zwierząt występują na danym terenie najczęściej. Przy okazji leśnicy udzielą nam informacji, czy w okolicy nie pojawiają się zbyt często bezpańskie psy, które również niszczą ogródki i mogą wyrządzić inne szkody na naszej działce.

Jeśli otrzymamy informację, że w pobliżu mogą pojawiać się niewielkie zwierzęta leśne, takie jak zające, lisy, czy sarny – możemy zdecydować się na nieco niższą siatkę, jednak od dołu do wysokości ok. 80 cm, musi ona być zagęszczona (oczka powinny znajdować się co ok. 5 cm). W tym przypadku wystarczająca będzie wysokość ok. 160 – 180 cm.

Co do zwierząt takich jak jelenie i dziki – do jej produkcji używane są nieco grubsze druty, o grubości ok. 2 mm. Siatka powinna mieć wysokość ok. 200 cm, by jeleń jej nie sforsował. Gdy spodziewamy się dzika powinniśmy również zadbać o solidny fundament pod ogrodzeniem- zwierzę ma tendencję do podkopywania się pod ogrodzenia. Wówczas będziemy musieli naprawiać nie tylko szkody powstałe na skutek wizyty dzika w obejściu, ale również zakopywać doły pod ogrodzeniem.

Idealna siatka leśna

Tak jak w przypadku wielu innych rzeczy, tak i w tym przypadku możemy stwierdzić, że idealna siatka leśna nie istnieje. Możemy jednak stworzyć takie ogrodzenie, które nie wyrządzając krzywdy żadnemu zwierzęciu, maksymalnie ochroni nasze domostwo.

Jeśli w naszej okolicy występują niemal wszystkie gatunki zwierząt, które mogą wyrządzić potencjalnie krzywdę naszemu domostwu – trzeba stworzyć ogrodzenie z betonowymi fundamentami, aby mniejsze zwierzęta lub dziki nie były w stanie się pod nim podkopać. Kolejnym ważnym czynnikiem jest gęstość siatki – powinna ona być jak najbardziej gęsta u dołu, natomiast szersze oczka możemy pozostawić dopiero na wysokości ok. 80 – 100 cm. Poza tym pamiętajmy o zakończeniu oczek – powinnyśmy zaplątać druty w taki sposób, by góra siatki nie miała wystających drutów, które mogłyby uszkodzić mniejsze zwierzęta, takie jak ptaki lub wspinające się po oczkach gryzonie.

Bierzmy również pod uwagę cenę siatki – dobór ogrodzenia uwzględniający jeden gatunek zwierząt, nieco ograniczy koszty. Siatka uniwersalna – wysoka, o dużej gęstości oczek i z odpowiednią podmurówką jest dość kosztownym rozwiązaniem, jednak może okazać się koniecznością w niektórych przypadkach.